Barajları boşaltan sıcak ve yağışsız hava, yerini Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı havaya bırakacak.

Türkiye’de son günlerde yaşanan bahar havası, Çarşamba gününden itibaren yerini daha serin ve yağmurlu havaya bırakacak. Ayın son haftasında ise Balkanlar’dan gelen soğuk ve yağışlı hava ile birlikte kış günleri yüzünü gösterecek.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, Uludağ’ı bile karsız bırakan ve barajları boşaltan sıcak ve yağışsız hava yerini Balkanlar üzerinden gelecek soğuk ve yağışlı havaya bırakacak. Çarşamba günü yurt genelinde hafif yağmurlar başlayacak. İç bölgelerde, karla karışık yağmur ve kar yağışı olacak.

Bahar günleri sona eriyor

Yurt genelinde mevsim normallerinin 6 ile 10 derece üzerine çıkan sıcaklık, ortalama 10 derece düşerek, mevsim normallerine inecek. Ankara’da 12 ile 13 dereceye yükselen sıcaklığın, 2 ile 3 dereceye kadar düşecek.

Meteoroloji uzmanları, yaklaşık 2.5 aydır süren yağışsız havanın neden olduğu sorunların, Şubat ayı boyunca devam etmesini bekledikleri yağışlar sayesinde kısmen giderileceği tahmininde bulundular.

Pazar’dan itibaren kar geliyor

Yağışların Çarşamba gününden itibaren kıyı kesimleri hariç, karla karışık yağmur ya da kar şeklinde olacağını belirten uzmanlar, hafta sonuna doğru Ankara, Bursa, Kocaeli, Konya, Erzurum’da kar yağacağını bildirdiler.

İstanbul’da ise Pazar ve Pazartesi günü yer yer kar ve karla karışık yağmur bekleniyor.

İşte beş günlük hava tahminleri…

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe