İnternetin gündelik hayata dahil olmasından sonra bir çok kolaylıkla karşılaştık, sıra beklemeden online yaptığımız işlemler, hiç konuşmadan yazışarak anlaşmak, alışveriş yapmak ve çok daha fazlası.

Öyle ki artık hayat arkadaşımızı bile internetten seçer olduk, peki bu ne kadar güvenli? Yıllarca ilişki yaşayıp, birbirini tanıdıklarını sanan insanlar hayal kırıklığına uğruyorken, hiç tanımadığınız birinin, profiline girip, sadece onun anlattığı kadarıyla ilişkiye başlamak, o kişiye güvenmek, inanmak… Evet, eğer böyle bir niyetiniz varsa, (Ki bence önce bir arkadaş, eş dost tavsiyelerine göz at derim, en azından şikayetini [aman şikayet demişim], yani anlaşmazlık durumunda, anlatabileceğin, danışabileceğin kişi olur) bu soruları kendine mutlaka sormalısın; Bu yaptığım ne kadar doğru, ne kadar güvenebilirim, hangi site güvenlidir, profilimi siber saldırılardan nasıl korurum, kötü niyetli insanları nasıl ayıklarım… vb sorularının cevaplarını Kaspersky Lab’da bulabilirsin.

Dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de online arkadaşlık servisleri çok fazla kullanılıyor Kaspersky Lab’ın yaptığı son araştırmaya bakacak olursak sayı hiç de öyle azımsanacak kadar değil. Kaspersky Lab konuyla ne alakası var, kimdir, nedir bizlere bu konuda nasıl yardımcı olabilir, gelin bir göz atalım.

Kaspersky Lab, 2017 yılında 20. yılını kutlayan küresel bir siber güvenlik şirketidir. Kaspersky Lab’ın derin tehdit zekası ve güvenlik uzmanlığı, dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin, kritik altyapıların, hükümetlerin ve tüketicilerin korunması için sürekli güvenlik çözümlerine ve hizmetlerine dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyüne, lider uç nokta koruması ve gelişen karmaşık dijital tehditlerle mücadele eden bir dizi özelleştirilmiş güvenlik çözümleri de dahildir. 400 milyonu aşkın kullanıcı Kaspersky Lab teknolojileri ile korunmaktadır ve 270 bin kurumsal müşterinin kendileri için en önemli şeyleri korumalarına yardımcı olan bir güvenlik firması. Online arkadaşlık servisleri ve uygulamaları Türkiye’nin yüzde 46’sı tarafından kullanılıyor olsa da, herkes pozitif deneyimlere sahip olamıyor.

Kaspersky Lab’ın son araştırması, “O bir kişiyi” online ortamda arayan insanların hayal kırıklığına uğramış olabileceğini gösteriyor. Pek çok kullanıcı, sahte bilgi ve fotoğraflar, kötü amaçlı bağlantılar, bilgi almak için çalışan dolandırıcılar veya arayışları hakkında yalan söyleyen diğer insanlarla karşılaşıyor.* Araştırma, Tinder, Bumble, OK Cupid, Badoo ve benzeri online arkadaşlık platformlarında ruh eşlerini arayanların azınlıkta olduğunu, sadece %9’luk kesimin evlenmek için online arkadaşlık platformlarını kullandığını ortaya koyuyor. Kullanıcıların yüzde 62’sinin online arkadaşlık servislerini eğlence için kullandıklarını gösteren rapora göre, sadece cinsel ilişki için bu uygulamaları kullananların oranı ise yüzde 13.

kaspersky-lab

Aldatma ve hayal kırıklığı çok fazla

Online arkadaşlık dünyasının yanlış bilgilerle dolu olması, gerçek aşkı bu platformlar üzerinden arayanlar için problem yaratıyor. Katılımcıların yüzde 62’si online arkadaşlık servislerini kullanırken sahte bilgilerle kendini olduğundan daha iyi göstermeye çalışırken, yine sahte bilgiler kullanarak partnerlerini online ortamda “aldatırken” yakalamaya çalışıyorlar. Sahte verilerin çoğalması, online arkadaşlık servislerini kullananlar üzerinde hayal kırıklığı yaratıyor. Online arkadaşlık servislerini kullananların yüzde 24’ü, online buluştukları kişilerin sahte fotoğraflar kullandığını söylüyor. İlişki beklentileri konusunda dürüst davranmayan kullanıcıların oranı yüzde 13 iken, katılımcıların yüzde 12’si ilişki durumları hakkında sahte bilgi veriyorlar. İşin ilginç kısmı ise, sahte bilgiyle karşılaşan “sahte bilgi verenler”, dürüst kişilere oranla daha fazla hayal kırıklığına uğradıklarını ifade ediyorlar.

Sahte bilgiler, sahte duygular…

Dünyanın dört bir yanından insanlar, sahte bilgilerle kandırılmalarının yanı sıra, kişisel güvenlik tehditleriyle de karşı karşıya kalıyorlar. Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 8’i karşılaştıkları dolandırıcıların tehdit veya zararlı yazılım ve bağlantıları cihazlarına gönderme yoluyla, kişisel ve finansal bilgilerini almaya çalıştıklarını ifade ediyorlar. Tehditlerle karşılaşma oranlarına bakıldığında, sahte bilgi paylaşımı yapan kullanıcıların güvenliklerini çok daha fazla riske ettikleri görülüyor. Bu kullanıcı grubunun yüzde 11’nin cihazları, sahte bilgi paylaşanların yüzde 2’sine kıyasla, online arkadaşlık servisleri üzerinden kötü amaçlı yazılım, casus yazılım ve fidye yazılımı saldırılarına maruz kalıyor. “Online arkadaşlık, birbirine bağlı ve yoğun olan dijital dünyamızda, yeni insanlarla tanışmanın harika bir yolu ve katılımcıların üçte birinin neden bunu yaptığını görmek oldukça basit” diyen Kaspersky Lab Tüketici İşleri Lideri Anderi Mochola, sözlerine şöyle devam ediyor: “Fakat bu süreç sakin bir suda ilerlemeye benzemiyor.

Kullanıcılar online arkadaşlık servislerini kullanırken ciddi sayıda sahte bilgi, siber saldırgan ve art niyetli kişilerle karşılaşabiliyorlar. Kendilerini gerçekteki hallerinden çok daha iyi veya çekici hale getirmeye çalışan insanların sayısı, kullanıcıların dijital servisleri fiziksel dünyada mümkün olmayacak şekilde çarpıttıklarını gösteriyor. “Maalesef her popüler online eğilimde olduğu gibi, online arkadaşlık servisleri de kötü amaçlar için kullanılabiliyor. Bu noktada kullanıcılardan, online arkadaşlık servislerinden kaçınmalarını istemektense, onları, attıkları her adımda güvenliklerini düşünmeleri

konusunda teşvik ediyoruz. Yüksek farkındalığın yanı sıra, farklı durumlara cevap verebilen ve farklı cihazlarla kullanılabilen esnek bir güvenlik çözümü, başlangıç için iyi bir adım olabilir. Kaspersky Lab, kullanıcıların online ilişki yaşarken kendilerini, dolandırıcılardan ve kötü niyetli kişilerden korumalarına yardımcı olmak için derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığına dayanan bir dizi güvenlik çözümü sunuyor.

[vurgu color=”#dd3333″]Yazı Önerilerimize Bakmayı Unutmayın[/vurgu]

Yazı önerisi
2017 Güncel Yabancı Dizi Takvimi Ağustos - Aralık
Yazı önerisi
Netflix Türkiye 2017 Ekim Ayı Takvimi

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 5861 aboneye katılın

e-posta adresiniz:


DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe