Kırmızı Pazartesi Gabriel Garcia Marquez’in 1982 Nobel Edebiyat Ödülü alan romanıdır.Ünlü yazar, bu romanda çocukluğunu geçirdiği kasabada yıllar önce yaşanmış bir cinayet olayını anlatıyor.

Roman baş kahramanımız Santiago Nasar’ın -bunu kitabın ilk sayfasını okur okumaz öğreniyoruz- cinayetini anlatıyor.Bütün bir kasaba Nasar’ın öldürüleceğini bilmesine rağmen bu cinayetin önüne geçmek için çaba sarf etmiyor,engellemek isteyenlerin gösterdiği çaba da istemsizce bir çaba sadece-kitabı okuduğunuzda anlayacaksınız demek istediğimi- kitabı okurken biri artık söylesin ve bu duruma engel olsun diye bekledim ve okurken de bu beklenti içinde son sayfasına kadar kitabı okudum.Ama bütün kasaba bir adamın ölüme gidişini sadece seyretti.Ortada bir namus cinayeti var ama gerçekten öldürülmek istenen kişi suçlu mu ben de hala bir soru işareti var açıkçası?

Pablo ve Pedro Vicario kardeşler birileri onları durdursun diye her önüne gelene polis,savcı v.s herkese Santiago Nasar’ı öldüreceklerini söylemelerine rağmen onları da engelleyen kimse yok.Herkes Vicario kardeşler böyle bir şey yapmaz diye olayı sadece geçiştiriyor.Kitapta anlatılan kasaba -ki yazarın çocukluğunu geçirdiği kasabaymış- sessizliğini,olayı normal bir olaymış gibi kabullenişini hala anlamakta güçlük çekiyorum.Tek neden aklıma geliyor Santiago Nasar’ın arap kökenli olması kasaba halkının deyimiyle ”Türk” tüm araplara Güney Amerikalılar Türk diyorlarmış kitaptaki dip nottan öğrenmiş oldum ben de.

Gelelim öneri kısmına Nobel Ödülü almış bir kitap olmasına rağmen basit bulup sıkılanlar olmuş ama ben sıkılmadan okudum kısa bir kitap zaten ve anlatımı akıcı.Dünya klasiklerini sevenlere tavsiye ediyorum efendim.

Konusu:Kolombiyalı büyük yazar Gabriel García Márquez’in 1981’de yayımlanan yedinci romanı Kırmızı Pazartesi, işleneceğini herkesin bildiği, engel olmak için kimsenin bir şey yapmadığı bir namus cinayetinin öyküsü. Hem Kolombiya’da, hem de yayımlandığı dünyanın dört bir yanındaki pek çok ülkede sarsıcı etkileri olmuş bir roman. Usta yazar, çocukluğunu geçirdiği kasabada yıllar önce yaşanmış bir cinayet olayını aktarıyor. Romanın kahramanı Santiago Nasar’ın öldürüleceği daha ilk satırlardan belli. Kırmızı Pazartesi, yalnızca bir cinayetin arka planını değil, bir halkın ortak davranış biçimlerinin potresini de çiziyor. Böylece, sonuna dek ilgiyle okuyacağınız bu kısa ve ölümsüz roman, bir toplumsal ruhçözümü niteliği de kazanmış oluyor.(Arka Kapak)

  • Yazar:Gabriel Garcia Marquez
  • Çevirmen:İnci Kut
  • Yayınevi: Can Yayınları
  • Sayfa Sayısı:108

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir