Konuk yazarımız, Duygu Birecikli  – Marka ve Etkileşim Danışmanı

Ben üniversiteden mezun olurken hala “dial-up”la “çevirimiçi” oluyor, ICQ’da takılıyorduk. Bazıları için hayal bile edilemez ama… Ortada henüz Google yok! Biraz AOL, biraz MSN ve yeni yeni ortaya Yahoo! çıkmış. Hatta bazıları “dial-up” ın ne olduğunu bile bilmeyebilir…

Bugün yapay zekadan, nesnelerin internetinden, datadan, insansız üretim ve insansız araçlardan bahsediyoruz. Dolayısıyla okulda öğrendiklerimizin yeterli olmadığı konusunda hem fikir miyiz?

Tüm reklamcılık kariyerim boyunca iletişimde bütünlük adına önce film senaryosu hazırlandı… kamera uzaklaşır, fade out olur ve pack shot’la beraber dış ses mesajı verir. Pack shot’tan ilan ve outdoor uyarlaması, birkaç poster ebatlaması, flyer, flyerdan mailing, birkaç da banner uyarlaması…. Ha bir de radyoyu unutmamak lazım. Filmin senaryosuna birkaç dokunuş…

Aman dikkat! Bütünlük ve iletişimde entegrasyon önemli. Her yerde aynı mesaj olmalı, aynı görsel olmalı ki algıda seçicilik artsın….

Bugün öyle mi? Mesajın bize zorla itelendiği günler çok geride kaldı. Kampanya başarısı kaç kişiye eriştiğimle değil, ne kadar etkileşim kurduğumla ölçülüyor. Dolayısıyla tek mesaj dönemi kapandı. Artık mecraya göre mesaj dönemindeyiz. 

Sosyal medya ile birlikte her birimiz bir medya aracıyız. Bugün doğanın insanlara tepkisini sosyal medyadan duyuyoruz. Bir yerde yangın, deprem, yıldız kayması, gökkuşağı,… olduğunda ilk görüntüleri sosyal medyada “herhangi” bir kişinin paylaştığı bir videodan olay gerçekleşirken anında görüyoruz.

Bunu fark eden markalar sosyal medya kampanyaları yaparak “Ben dijitalleştim” diyor. Halbuki o kadar konuştuğumuz data, yapay zeka, IOT, deneyimlemek, etkileşim,… nerde kaldı? Data toplayabiliyor muyuz? Datayı anlamlandırabiliyor muyuz? Faydaya çevirebiliyor muyuz? Endüstri 4.0’a hoş geldin.

Daha fazla etkileşim için # (hashtag) paylaşımlarının ötesine geçmek iyi olmaz mıydı? Instagram’da filtrelerin varlık nedeni bu. Instagram filtrelerindeki kataloglardan ürünleri görüyor, deniyor, takipçilerimize;

  • Sağdaki mi? Soldaki mi?
  • Evet mi? Hayır mı?

sorularını yönlendirerek, herkesin ortak kararıyla tercihimizi belirliyoruz.

Beğenilmeye ve onaylanmaya çok ihtiyacımız var

Avatarlarımızla, 3D ortamlarda, maksimum etkileşimle hep birlikte konser dinleyebiliyor, hayatta beceremediğimiz dansları, son derece profesyonel bir şekilde yapabiliyoruz. Evrene gönderdiğimiz mesajlara dikkat edelim. Trafikteyken herkes şu cümleyi kurmuştur eminim. “Artık biri şu ışınlanmayı icat etsin!”. İcat edildi. Merak ediyorsanız bana ulaşın  

Tıp eğitiminde artık kadavra yerine sanal gerçeklik kullanılıyor. İş Sağlığı Güvenliği eğitiminde sanal gerçeklik kullanılıyor. Mekanların sanal ikizleri yapılarak ölümsüzleştiriliyor. Sanat bile artık şekil değiştirdi. Dijital heykeltıraşların işlerini görmeniz lazım. 

Ne demiştik dial-up bağlantı mı?  

Günümüzde yenilikleri takip etmeyip, ayak uydurmayı inkar edersek tahminimizden erken fosilleşiriz. Yenilikleri denemeye çekinmeyin. Hatta gelin, birlikte geliştirelim. 

Konuk Yazarımıza sorduk;

Bize film, dizi, kitap, bir de dinlemekten keyif aldığınız şarkı önerir misiniz?

Dizi: Upload, Black Mirror, How I met your mother

Kitap: Homo Deus – Yarının kısa tarihi (Yuval Noah Harari), İFA ( İnsanın Fabrika Ayarları/SinanCanan), 1984 ( George Orwell), Efrasiyab’ın hikayeleri ( İhsan Oktay Anar)

Şarkı: Feeling Good ( Nina Simone), The Wall ( Pink Floyd), Susamam (Şanışer ft.), No Roots (Alice Merton)

Duygu Birecikli hakkında, daha fazla bilgi almak için sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir