80’lerin ünlü dizisi Kara Şimşek’i (Knight Rider) hatırlayan vardır mutlaka. Dizide kendi kendine hareket edebilebilen, konuşabilen yapay zekalı otomobil KITT ile sahibi Michael Knight’ın hikayeleri anlatılırdı. Tam olarak KITT olmasa da, Amerika arabaların birbiriyle konuşabildiği yeni bir sisteme geçiyor. Trafik kazalarını ve kazalar nedeniyle meydana gelen mal ve can kayıplarını önlemek amacıyla geliştirilen sistem, ABD Ulusal Trafik Güvenliği İdaresi tarafından da resmen açıklandı.

383259

Bir yıl içinde meydana gelebilecek olan 592.000 hatalı sola dönüşü ve beraberinde gelen kazaları engelleyeceği, her yıl en az 1.083 hayat kurtaracağı tahmin edilen yeni sistemde, araçlar bir radyo dalgası üzerinden haberleşebilecek.

Radyo sinyalleri, özellikle dönüşler ve kavşaklarda karşılaşma ihtimali olunan araçların konum, hız ve diğer bilgilerini sürücülere aktaracak. Sinyaller, 275 metrelik alan içinde kullanılabilecek.

Her iki araçta da aynı sistem olması halinde, olası kazaların neredeyse tamamının önüne geçilmiş olacak. Bu sistemin her bir araca maliyeti ise, araçların büyüklük ve sistemine göre 100 Dolar ile 200 Dolar arasında değişecek.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe