1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü alan Portekizli yazar Jose Saramago’nun önemli eserlerinden biridir.Eserin orijinal adı  Ensaio sobre a cegueira’dır. Blindless adıyla sinemaya uyarlanmıştır.

Saramago körlük metaforu üzerinden insanın acziyetine vurgu yaparken insanın içinde barındırdığı hayvani ve insani yönüne de dikkat çekmiştir.İnsanın felaket anında ne kadar insan kalabildiği ve yaptığı seçimlerin içinde bulunduğu durumla ne kadar değişebildiğini okurken insan kalabilmenin her şart ve koşulda aynı olmadığını ispat ediyor aynı zamanda.

Her şey arabasının içinde yeşil ışığı bekleyen adamın birdenbire kör olmasıyla başlar. Arabasında kör olan adamın yardımına giden hırsız, onları tedavi etmeye çalışan doktor ve çalışanları kör olmuştur.Sadece bir kişi bu körlük salgınından etkilenmemiştir.O kişi doktorun karısıdır.

Yazı önerisi
Mahalleden Arkadaşlar - Selçuk Aydemir Kitap Öneri

.Herkesin ülkede başlayan salgınla beraber aniden kör olmasıyla beraber bir kaos hali ortaya çıkar.Engellemek için kör olan insanlar bir hapishanede zor şartlar altında aç ve susuz yaşamak zorunda bırakılır.İlk kör olan adam ve karısı,doktor,hırsız ve doktorun karısı da karantina altındadır.Hatta hepsi farkında olmadan aynı oda da bir araya gelirler.Zamanla onları gözetim altında tutan askerlerde gün gelir kör olurlar.Hapishaneden kurtulup evlerini bulmak için doktorun karısının yardımıyla bir yolculuğa çıkarlar.

Bir roman gibi değilde insan olarak yapılan seçimlerin ve içinde bulunulan koşulların insanı nasıl değiştirdiğini düşünürek aslında körlüğün değil insanın sınandığı gerçeğini düşünüp,sadece bir kurgu deyip geçmeden,kendi iç muhasebemizi yaparak okunmalı diye düşünüyor ve okumanızı tavsiye ediyorum efendim… 🙂

Yazı önerisi
Mahalleden Arkadaşlar - Selçuk Aydemir Kitap Öneri

 

 

Konusu:Araba kullanmakta olan bir adam, yeşil ışığın yanmasını beklerken ansızın körleşir. Körlüğü, başvurduğu doktora da bulaşır. Körlük, bir salgın hastalık gibi bütün kente yayılır; öldürücü olmasa da tüm etik değerleri yok eder. Toplum, görmeyen gözlerle cinayetlere, tecavüzlere tanık olur. Koca kentte körlükten kurtulan tek kişi, göz doktorunun karısıdır.

  • Özgün Adı: Ensaio sobre a cegueira
  •  Çevirmen: Aykut Derman
  • Sayfa Sayısı: 368
  • Yayınevi: Can Yayınları

Kitabın filminin fragmanı da burda dursun;

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 7345 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe