Antivirüs yazılım kuruluşu ESET, yeni bir siber saldırıyı tespit etti. “Kötü Tavşan” adındaki zararlı yazılım aralarında Türkiye’nin de bulunduğu bir çok ülkeyi etkiledi.

ESET, Ukrayna’da başkent Kiev’deki metroyu, Odesa kentindeki havalimanı ile Rusya’da çeşitli kuruluşları etkileyen yeni bir siber saldırıyı tespit etti. Saldırganların Bad Rabbit – Kötü Tavşan” adını verdiği saldırı dalgası sonucu pek çok bilgisayardaki veri, fidye talebi ile şifrelendi. Türkiye; Rusya, Ukrayna ve Bulgaristan’dan sonra saldırıya en çok maruz kalan 4’üncü ülke oldu.

ESET’in “Diskcoder.D” olarak etiketlediği zararlı yazılım, daha önce de küresel saldırıda bulunan Petya zararlısının bir versiyonu olarak görünüyor. Saldırganların “Bad Rabbit – Kötü Tavşan” adını kullanarak yaydığı zararlı yazılım, dağıtım metodu olarak bazı web sitelerine enjekte edilmiş bir JavaScript kodunu kullanıyor. Bu kod sayesinde kullanıcıdan sitenin içeriğini görüntüleyebilmesi için Flash Player indirmesi veya güncellemesi isteniyor. Kullanıcı ilgili alanı tıkladığında, zararlı indirilmiş oluyor ve bilgisayar kilitlenerek veriler şifreleniyor. Sonrasında ekranda “Bad Rabbit” uyarısı çıkıyor ve 300 dolar değerinde bitcoin talep ediliyor.

eset bad-rabbit

Saldırıdan en ağır Rusya ve Ukrayna etkilendi

Ukrayna’da toplu taşıma organizasyonları ve hükümete ait bazı kuruluşlar bu siber saldırı ile karşılaştı. Kiev Metrosu ve Odesa Havalimanı etkilendi. Rusya’da da çeşitli haber ajansları, gazeteler ve çeşitli şirketler etkilenmiş durumda. Bulgaristan ve Türkiye de yoğun etkilenmiş görünen ülkeler arasında.

Türkiye 4’üncü sırada ESET’in telemetri sistemi Diskcoder.D zararlısının yayılışını şöyle gösteriyor:

  1. Rusya: %65
  2. Ukrayna: %12.2
  3. Bulgaristan: %10.2
  4. Türkiye: %6.4
  5. Japonya: %3.8
  6. Diğer ülkeler: %2.4

Türkiye’deki yayılmanın bazı popüler sinema ve gezi siteleri üzerinden gerçekleştiği görülüyor. ESET uzmanları, güncel olmayan işletim sistemi yazılımları ve yine güncel olmayan güvenlik yazılımları nedeniyle Türkiye’de bulaşmanın yoğunlaştığını aktarıyor. Lisanslı ve güncel sürüm kullanan ESET kullanıcıları bu tehdide karşı korunuyor. 

[vurgu color=”#dd3333″]Yazı Önerilerimize Bakmayı Unutmayın[/vurgu]

[irp posts=”15039″ name=”Android kullananlar dikkat! DoubleLocker başınıza bela olabilir”]

[irp posts=”14973″ name=”İşte Gişe Rekoru Kıran Sinema Filmleri”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir