Türkiye’de banka ve kredi kartlarında ki kendi ödeme yöntemini hayata geçirmek için bir çalışma başlattı. Diğer kredi kartlarına rakip olması beklenen ‘milli’ ödeme yönteminin ismi TROY (Türkiye Ödeme Yöntemi) olarak konuldu. 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren kullanıma başlanacak.


 

31630408

 

Kredi ve banka kartlarında sağ alt köşede yer alan ödeme sistemini göstermekte olan alanda artık bir Türk markası da yer alacak. Bankalararası Kart Merkezi tarafından geliştirilen TROY’un Türkiye’de bulunan 164 milyon adet kartta kullanılması bekleniyor. TROY aynı zamanda Ingilizce’de Truva anlamına geliyor BKM (Bankalararası Kart Merkezi) Genel Müdürü Soner Canko: “TROY Kısa süre sonra sizlerle olacak. Bugüne kadar bilgi birikimi ve teknoloji gücü ile oluşan altyapımızla artık kendi yönetimimizi yaratmanın zamanı gelmişti. Türkiye’de 106 milyon banka kartı, 58 milyon kredi kartı ve 2.4 milyon adet pos cihazı bulunuyor. Yıllık kartı işlem tutarı 400 milyar dolar” dedi.

Kullanıp kullanmamak tamamen müşteriye kalmış durumda. Yani zorunlu olarak bir dayatma bulunmuyor. İsteyen müşteri ben X kartını kullanacağım diyebilir. İsteyen ise Y kartını.

Yıkıcı değil yapıcı bir rekabet istiyoruz diyen Soner Canko şu şekilde konuştu: “Büyük hedeflerimiz var. Türkiye’nin en büyük üç ödeme yönteminden birisi olmak istiyoruz ve bir numara olma hedefimiz var. İlk yaptığımız işlem Rekabet Kurumu’na başvurmak oldu. Yıkıcı değil yapıcı bir rekabete girmek istiyoruz”

Canko, çeşitli ülkelerde de yerel düzeyde bakıldığında alternatif ödeme yönteminin mevcut olduğunu anlattı. “Almanya, İtalya, Fransa gibi ülkeler bu uygulamaları gerçekleştirdi. Brezilya, Çin ve Rusya gibi ülkeler ise çalışmalar yapıyor. Bu da ne kadar doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. ‘Ben buna katılmayacağım. Ben bu işte yokum’ diyen banka olmadı. 2.4 milyon POS cihazında TROY kullanılabilecek ve 45 bin ATM’de TROY’a para ödeyecek.”

TROY ile ilgili merak edilen bilgiler

 

Yurtdışında kullanılabilecek mi?

Bankalar uluslararası altyapı konusunda anlaşma sağlarsa kullanılabilecek.

İnternet alışverişinde kullanılabilecek mi?

TROY ile internet üzerinden alışveriş yapılabilecek.

Kredi Kartı aidat ücredi olacak mı?

Bu kararı bankalar verecek. Fakat mevcut kredi kartı ücretlerinden daha düşük olması bekleniyor.

Ne zaman kullanılmaya başlanacak?

1 Nisan 2016 tarihinde kullanılabilecek.

Hangi banka kartlarında geçerli olacak?

Türkiye’deki tüm bankaların projeye destek vermesi bekleniyor.

Tüm POS cihazlarda ve ATM’lerde kullanılabilecek mi?

1 Nisan 2016 tarihinden sonra Türkiye’de her yerde geçerli olacak.

 

Kaynak: Hürriyet.com.tr

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe