KADERİNDE SIRADIŞI OLMAK VARSA SIRADAN KALAMAZSIN…

 

August adında 10 yaşındaki bir çocuğun hikayesini anlatıyor kitap. August dört milyonda bir görülen,yüzündeki fiziksel bir rahatsızlıkla doğmuş bir çocuktur.Kendini şu cümlelerle anlatır.”Adım August. Size nasıl göründüğümü anlatmayacağım. Aklınıza ne geliyorsa muhtemelen ondan daha kötü görünüyorumdur.”Diğer çocuklardan farkı olmadığını düşünmesine rağmen insanların yüzünü her gördüğünde verdiği tepkilerden, insanların sanki ondan bir vebalıymış gibi kaçmalarından dolayı sıradan bir çocuk olamamış hiç.Buna rağmen hayata bakışı,yaşadıklarına rağmen güçlü olması,kendini olduğu gibi kabul etmesi,okudukça August’u sevecek ve ona hayran olacaksınız.

Kitabın anlatım dili,kahramanları ve verdiği mesaj çok güzeldi.Hem yetişkinlerin hem de çocukların okuyabileceği bir kitap.Kitabın ilk bölümünde August’un gözünden hayatını okurken,ilerleyen bölümlerde August’un hayatında olanların- ablası ve arkadaşlarının- gözünden, August’un hikayesini okuyoruz.Kitap hakkında araştırma yaparken,kitabın aynı adla  filmi çıkacağını da öğrenmiş oldum,24 Kasım’da vizyona girecekmiş. Kitabı okuduğum zaman aklıma gelen bir sözle bitireyim:”Dünyayı güzellik kurtaracak, bir insanı sevmekle başlayacak her şey…” İyi okumalar… 🙂

Kitabın konusu: 10 yaşındaki August,dört milyonda bir görülen,yüzündeki fiziksel bir bozuklukla dünyaya gelmiş bir çocuktur.Ailesi bu durumundan ve insanların onu gördüğü zaman verdiği tepkilerden dolayı korumacı davranır, August’u okula göndermezler ve eğitimi ile annesi ilgilenir.Bir gün annesi okula gitme konusunu August’a açar, başta kabul etmese de daha sonra kabul eder ve 5. sınıfa başlar.Okulun ilk günleri her çocuk için zordur ama August için daha zordur. August her ne kadar kendini diğer çocuklar gibi sıradan bir çocuk olarak görse de insanların tepkileri ile de yüzleşir ve acı da olsa zamanla alışır. August’un okul hayatı hem kendi hem de çevresindeki herkes için farklı dünyaların kapısını açacaktır.

  • Baskı Yılı : 2015
  • Sayfa Sayısı:336
  • Orijinal Adı:Wonder
  • Çeviri:Berna Sirman
  • Yayınevi:Pegasus Yayınları
  • Kitabın Türü:Roman, Edebiyat

Filmin fragmanını da buraya bırakalım… 🙂

 

 

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir