Artırılmış gerçekliğin tarihsel miras alanında ve müzelerde kullanımında küresel konumlama sistemi (GPS) verileri ve programlara ait tarihsel mirasa ait veriler kullanılarak kişilerin gerçek bir geçmiş deneyimi yaşamasına olanak sağlanmaktadır. Bu konu ile ilgili bazı uygulamalar aşağıdaki gibidir:

  • Street Musium NL: Street Museum NL Kuzey Hollanda tarihine değişik ve olağanın dışında bir bakış açısı sunan bir artırılmış gerçeklik uygulamasıdır. GPS verileri vasıtasıyla çalışan uygulama tarihi yerlerin geçmişte neye benzediğini görmeye olanak sağlar. Apple Store’dan indirilebilen ve şekil 1’de program içerisinden alınmış bir örneği bulunan bu program vasıtasıyla kullanıcın akıllı telefonuyla ekranda görüntülenen yerin bugünkü haliyle geçmişteki halinin birleştirilerek görüntülenmesine olanak sağlar. Bu şekilde geçmişe ait bilgiler kullanıcılara geniş bir şekilde sunulmaktadır. Benzer bir street museum (sokak müzesi) uygulaması Londra müzesi tarafından da uygulanmaktadır.

Şekil 1: Street Musium Nl Sokak Müzesi Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

Kaynak: http://onh.nl/nl-NL/verhaal/1991/street-museum-nl

Türkiye’de de bu konuda Sakıp Sabancı Müzesi artırılmış gerçeklik örneklerinden bir tanesidir. Sakıp Sabancı Müzesinde gerçekleştirilen proje doğrultusunda, müzedeki eserler elektronik ortama artırılmış gerçeklikle kullanılabilecek şekilde aktarılmıştır. Artırılmış gerçeklik teknolojisi vasıtasıyla eserler animasyonlarla zenginleştirilmiştir ve eserler hakkında daha detaylı bilgiler veren artırılmış gerçeklik ögeleri oluşturulmuştur. Dokunulması mümkün olmayan tarihi kitapların sayfaları, dijitalleştirilerek ziyaretçilerin erişimlerine sunulmuştur.[1]

Video 1: Sakıp Sabancı Müzesi Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

  • Attenborough Studio AG Uygulaması: Amerikan Doğal Tarih Müzesi’nin Attenborough stüdyosunda, soyu tükenmiş canlılar hakkında ve evrimsel geçmiş üzerinden sanal bir yolculuğa çıkararak bilgilendirmeyi amaçlayan bir görüntüleme sistemi oluşturulmuştur.[2] Bu sisteme ait örnek aşağıdaki şekil 2’de gösterilmiştir.

 

Şekil 2: Attenborough Studio Evrimsel Geçmiş Artırılmış Gerçeklik Müze Uygulaması

Kaynak: http://nhm.ac.uk/visit-us/whats-on/daytime-events/films/interactive-film/

Video 2:  Attenborough Studio Evrimsel Geçmiş Artırılmış Gerçeklik Müze Uygulaması

Bu sistemde, kullanıcının kendi bakış açısıyla Attenborough Studio çevresi ile şekil 2’deki ve video 2’deki örnekte olduğu gibi etkileşimi sağlanmış ve kullandığı tablet ekranı üzerinden dijital olarak kaplanmış modelleri yine etkileşimli bir dokunmatik ekran kullanılarak gözlemlemeye olanak sunmaktadır.

[1] http://arox.com.tr/sakip-sabanci-muzesi.html

[2] Alev Özdemir, Bir Sahne Bileşeni Olarak Zenginleştirilmiş Gerçekliğin Tiyatro Mekaninda Değerlendirilmesi, İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Yayınlanmamış Yüksek Lisans Tezi, İstanbul, 2012, s. 46

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir