Türkiye’de kaza oranları her geçen yıl artıyor. Kazaları önlemek için alınması gereken önlemlerle beraber olası kaza durumu da Kara Yolları Trafik Kanunu kapsamında değerlendiriliyor. İşte bu noktada devreye giren trafik sigortası artık bir sorumluluk sigortası olarak da adlandırılıyor. Artık araç kullanan herkesin trafik sigortasını yaptırması zorunlu hale getirildi.

kasko

Kazaya sebebiyet veren araç sahibinin karşı tarafta yarattığı hasarın maddi olarak karşılanması amacıyla yaptırılan trafik sigortası aslında kazada hatalı olan tarafı da ciddi bir mali yükten kurtarıyor. Dolayısıyla zorunlu trafik sigortası nedir sorusuna verilebilecek en genel yanıt, “araç sahiplerinin kaza durumunda sebebiyet verdikleri hasarın getirdiği mali yükü en aza indirgeyen ve yaptırılması yasalar kapsamında zorunlu olan bir sigorta türüdür” olacaktır.

2918 sayılı Kara Yolları Kanunu gereğince yaptırılması zorunlu olan trafik sigortası kaza durumunda meydana gelen hasarın tamamını ya da bir kısmını karşılar. Ayrıca bu sigortanın devreye girebilmesi için kazanın kasıtlı olarak yapılmamış olması şartı da aranır. Hukuki olarak kasıtlı yapıldığı yönünde karar alınan kazalarda trafik sigortası karşı tarafın maddi hasarını karşılamaz.

trafikkazası

Trafik Sigortası Neden Yaptırılmalı?

Trafik sigortasının yaptırılmasını gerektiren en önemli husus, yasalar kapsamında zorunlu olmasıdır. Ayrıca trafiğe çıkan araç sahipleri için bu sigortanın pek çok avantaj sunuyor olması da göz önünde bulundurulmalıdır. Araç sahiplerinin trafik sigortası poliçelerini trafiğe çıkarken yanlarında bulundurması gerekiyor. Poliçenin taşınmaması araç sahibine ceza yazılması ve hatta aracın mühürlenmesi durumunu da beraberinde getirir.

Kazaya sebebiyet veren taraf ile hasar gören ikinci ya da üçüncü kişileri teminat altına alır. Ayrıca vefat durumunda ya da tedavi durumunda avukatların giderlerinden araç teminatına dek pek çok masrafın karşılanması da düşünüldüğünde hem kazaya sebebiyet veren kişi hem de hasar gören taraflar adına trafik sigortasının teminatları ciddi bir mali yükten kurtarır. Ben yaptığım araştırmalar sonucunda Generali’nin internet sitesinde bu konu ile ilgili daha kapsamlı bilgilere ulaştım.

Tüm bu avantajlar düşünüldüğünde sadece prim ödememek için trafik sigortası yaptırmaktan asla kaçınmamak gerekir. Zira yasa gereğince zorunlu olması ve yaptırılmaması da cezai durumları beraberinde getirecektir. Bir kaza durumunda sigorta priminden çok daha yüksek rakamları içeren bir mali yük ile karşı karşıya kalınabileceği de unutulmamalıdır.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir