Ön yargı, bir kişi ya da olaya ilişkin yeterli bir bilgi edinmeden, önceden, peşin bir karara varmış olma durumudur.

Herkes ön yargılı olmadığını düşünür,kendine konduramaz belki de bu durumu,ama insan ilişkilerinde ön yargı maalesef ki var ve hepte var olmaya devam edecek gibi görünüyor. Kelimelere dökülmese de beden dili ve karşınızdakinin size hissettirdiği o dışlanmışlık hissini yaşamamış olan yoktur herhalde, kısacası günlük yaşamımızda bu duruma sürekli maruz kalıyoruz.

Çocukluktan itibaren yetiştiriliş tarzımız,ön kabullerimiz,kendi değerlerimize göre kafamızda kalıplaştırdığımız insan profili,karşımızdaki kişiye sınıflandırmamıza neden olan etkenler. Ön yargı aşılabilir mi neler yapılabilir?İlk önce ön yargılı olduğumuzu kabul etmemiz lazım ama kimse bu olumsuz etiketi kabullenmek istemez.Herkes hoşgörü sahibidir ve her milletten her dilden her dinden insana aynı mesafede olduğunu düşünür.Toplumumuzda da çok dile getirilen bir durum değildir sadece hissederiz ve o hissettiğimiz duyguyu da dile getiremeyiz.Tabu olan bir konunun da çözümü zor oluyor maalesef.

Herkesi olduğu gibi kabul eden,fraklılıkların aslında bir nimet olduğunun düşünüldüğü ve aslında her insanın ayrı bir cevher olduğunun farkına varılan bir dünyada yaşamak dileğiyle,yazımı sonlandırırken anlatmak istediğimin daha anlaşılır olması için aşağıdaki videoları da izlemenezi tavsiye ederim.Yazıma Bertrand Russell’ın sözüyle son vermek istiyorum:”Pek çok kişi,kafalarındaki ön yargıları başka bir şekilde düzenlerken düşündüklerini zannetmektedirler.”

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe