Ericsson’un Ağustos ayında yaptığı anket iletişim sektörünün 5G için çoktan kolları sıvadığını gözler önüne serdi. Tüketicilere daha iyi hizmet vermek adına çalışmalarını sürdüren operatör şirketleri, önümüzdeki yıl 5G şebeke hizmeti vermek için denemelerini sürdürüyor.

Ericsson (NASDAQ:ERIC) 2017 5G Hazırlıkları Anketi’ni yayınladı. Rapor, pek çok operatörün yeni teknolojiye yönelik hazırlıklarını hızlandırdığını ve ankete yanıt verenlerin yüzde 78’i tarafından 5G denemelerinin yürütülmekte olduğunu gösteriyor. Dahası, yanıt verenlerin yüzde 28’i de gelecek yıl 5G şebekesini aktif edeceklerini belirtiyor.

Anket sonuçlar;

– Ericsson’un yıllık olarak yaptığı 5G Hazırlıkları Anketinde, operatörlerin 5G ile ilgili planları ve faaliyetleri sıralanıyor. – Bu sene, katılımcıların yüzde 78’i 5G denemelerine dahil olduğunu belirtiyor. Bu oran, geçtiğimiz sene yüzde 32 idi. – 5G’den elde edilecek gelir planları, abonelerin 4G’den 5G’ye geçişleri ile kurumların ve endüstrilerin pazar segmentlerine açılımlarını içeriyor.

5g1

Anket ayrıca, operatörlerin stratejilerini 5G servislerine göre belirlediklerini ortaya koyuyor. Operatörler artık tüketici segmentlerinin ötesine bakıyor, kurumsal ve endüstri segmentlerindeki fırsatları da önemsiyorlar. Ericsson 5G Ticarileştirme Bölümü Başkanı Thomas Noren çalışmayla ilgili şunları söyledi: “2016 Anketinde yanıt verenlerin yüzde 90’ı bireysel tüketicilerin, 5G iş planlamalarındaki ana segment olduğunu vurgulamıştı. Bu sene odak, üç segmente ayrılmış durumda ve operatörler iş fırsatlarını, sadece bireysel tüketici segmentinde değil, kurumsal müşteriler ve uzmanlaşmış endüstrilerle de tanımlıyorlar.” Ankete göre operatörler, bireysel tüketici pazarının doygunluğa ulaştığını görüyorlar. Sonuç olarak, bu senenin 5G planlaması; uzmanlaşmış endüstri segmentleri (yüzde 58), kurumsal kullanıcılar (yüzde 56) ve bireysel tüketiciler (yüzde 52) arasında dağılıyor. Ankete yanıt verenler tarafından 5G uygulamalarına yönelik en cazip sektörler arasında altı çizilen ilk üç endüstri; medya ve eğlence, otomotiv ve toplu taşıma olarak öne çıkıyor. Ancak birçoğu da sağlık hizmetleri, enerji ve kamu hizmetlerini de en cazip sektörler olarak değerlendiriyor. Yanıt verenlerin büyük bir çoğunluğu, Nesnelerin Internetinin (IoT) önemli rol oynayacağına ve bu bağlamda, üçüncü taraflarla iş birliğinin çok önemli olacağına inanıyor. Katılımcılar, 5G’den elde edilecek ek gelirlerin; pazar paylarının artmasından, 4G abonelerinin geçişinden, yeni hizmetlere uygulanacak daha yüksek fiyatlardan ve yeni iş alanları ve endüstri dallarına olacak açılımlardan dolayı oluşacağına inanıyorlar.

2017 Ağustos ayında yapılan araştırma; 5G üzerinde çalıştığını beyan eden, küresel çaptaki 37 operatörden 50 yönetici ile görüşülerek gerçekleştirildi.

[vurgu color=”#dd3333″]Yazı Önerilerimize Bakmayı Unutmayın[/vurgu]

Yazı önerisi
2017 Güncel Yabancı Dizi Takvimi Ağustos - Aralık

Yazı önerisi
Mutlaka İzlemeniz Gereken En İyi 3 Online İnternet Dizisi

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 5861 aboneye katılın

e-posta adresiniz:


DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe