Kitabın yazarı Anthony Burgess’in ilginç bi yazar olma hikayesi var.Şöyle ki;Kendisine 1959 yılında 42 yaşında iken ameliyat edilemez bir beyin tümörü tanısı konur ve bir yıldan az ömür kaldığı söylenir. İlk karısı Llewela Jones’in geçimini sağlamaya kararlı olan Burgess 12 ay içinde beş – altı roman yazdıktan sonra teşhisin yanlış olduğu anlaşılır.Kendisine yanlış teşhis konulduğu anlaşıldıktan sonra da aynı hızla yazmayı sürdürür. Artık tanınan bir yazar olmuştur. 50’den fazla roman ve kitabı vardır.

Yazı kitap önerisinden ziyade merak edenler için bir ön bilgi yazısı olacak.Genelde yazdığım yazılar hep öneri yazısı oluyor ama bu kitap için geçerli olmayacak bu durum.Benim gibi merak edip okumak isteyenler için tanıtım yazısı şeklinde olacak.Elimden geldiğince-ben de olumsuz bir izlenim bırakmasına rağmen- objektif olmaya çalışacağım. 🙂

Romanımızın türü distopya olduğu için olumlu karakter ya da olumlu bir gelişme olmuyor romanda karamsar bir hava hakim hep açıkçası.Kitapta şiddet öğeleri ilk sayfasından son sayfasına kadar hep var ve kitabı beğenmeme nedenim bu sahnelere ve olaylara fazlasıyla maruz kalırken bir de kitapta okumak istememem herhalde.Yazarın anlatmak istediği ile belki de benim anladığım farklı da olabilir bilemiyorum.İlk bölümlerde kitabı yarım bırakmayı bile düşündüm hem kısa olması hem de konunun nereye bağlanacağını merak ettiğim için devam ettim.

Benim kitap hakkındaki fikrim olumsuz olsa da,belki de siz okuduğunuz zaman en sevdiğiniz kitaplar arasına girebilir,bu yazıyı yazma amacımda bu türü beğenenler vardır ya da bu tarz konuları,onlar için önerebileceğim bir roman.

Konusu: Alex; Dim, Pete ve Georgie adlı üç gencin olduğu bir çete grubunun lideridir.Gündüzleri normal sıradan bir lise öğrencisi gibi okula giderken, akşamları ise çetesiyle beraber yaşlılara, savunmasız insanlara,kadınlara saldırarak paralarını çalmakta, kadınlara zorla sahip olmaktadırlar. Şehirde gece dışarı çıkmak çok zordur.Hükümette bu durumdan çok tedirgindir çünkü suç oranları gittikçe artmakta ve güvenliği sağlamak zorlaşmıştır.Bunun önüne geçmek için hükümet şiddet yanlısı insanların üstünde bilimsel deneyler yaparak , topluma ve kurallara uyum sağlayan bireylere dönüştürmeye amaçlar.Bu deneylere maruz kalanlardan biri de baş kahramanımız Alex’tir.

  • Yazar:Anthony Burgess
  • Orijinal Adı: A Clockwork Orange
  • Çeviri:Dost Körpe
  • Sayfa Sayısı:168
  • Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Hayaleturk.com'da yayınladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 2178 aboneye katılın

e-posta adresiniz:


DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe