Günümüzde artırılmış gerçeklik uygulamaları markalar için daha fazla kullanım alanı olarak görülmektedir. Nissan, Toyota, BMW, Volkswagen ve Mini dergi reklamlarını kullanmakta ve arabaların 3 boyutlu görüntülerini artırılmış gerçeklik uygulaması ile vermektedir.[1]

Teknolojiyle ilgili gelişmelere, yapısı gereği en hızlı uyum sağlayan sektörlerden biri otomotiv sektörüdür, zira sektörde üst düzeyde olan rekabet teknolojiyi iyi kullanan sektör firmasını öne çıkartmaktadır. Artırılmış gerçeklikle ilgili bilinen bir yatırımı şu anda Bmw otomobil markası gerçekleştirmiştir. Artırılmış gerçekliğin bir türü olan Head-Up Display teknolojisi, BMW, diğer otomotiv firmaları ve uçak firmaları tarafından uzun süredir kullanılmaktadır ve içerik olarak ise bazı önemli bilgileri ön cama yansıtarak sürücünün gözünü yoldan daha az ayırmasını sağlamaktadır. Şekil 1’de bir örneği bulunan head-up display’in yeni hedefiyse aracın önüne çıkan objeleri tanıyarak aradaki mesafeyi ölçerek, gerekirse sürücüyü uyarmak veya sürücüye şerit değiştirmeyi önermek şeklinde öngörülmektedir.  Buna ek olarak gerekli altyapı sağlandığı noktada uluslararası yollarda artırılmış gerçeklik ile her araç kullanıcısı için istenen dilde sanal trafik levhaları oluşturulabilecektir.

Şekil 1: Bmw Head-Up Display

Kaynak: http://www.bimmerfile.com/2011/10/12/bmw-to-introduce-augmented-reality-heads-up-displays/

Bmw firmasına bağlı iştiraklerden olan Mini otomobil markası da “Mini Augmented Glass” ‘ın tanıtımı için bir video yayınladı.

Video 1: Mini Augmented Glass

Mini yayınladığı videoda gözlüğün kullanım ve sürüş güvenliği açısından sürücüye bir asistan olarak tasarlandığını göstermektedir. Bu artırılmış gerçeklik gözlüğü şekil 2’de görülen örnekteki gibi park ve kör nokta konusunda sürücüye bilgi verici görüş özelliği ile o anda yol ve sürüş durumlarıyla ilgili de sürücüyü bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.

Şekil 2: Mini Augmented Glass Örneği

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=2gssi_qvrju

Pazarlama ve reklam kampanyalarında aile ve çocuk temasını sık yer veren Toyota ise bu teknolojiyi şu anda yolcuların kullanacağı şekilde düzenliyor.

Video 2: Toyota Window To The World Uygulaması

Aşağıdaki şekil 3’de bulunan örnekteki gibi yolcuların dışarıdaki objelere yakınlaşıp uzaklaşabileceği, onları seçip sisteme tanımlayabilecekleri bir teknoloji geliştiriyor. Şimdilik sadece çocuklara yönelik eğlenceli bir uygulama gibi gözükse de gelecekte kullanım alanları çoğaltılabilir.

Şekil 3 : Toyota Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=ZSfV13AeJ8U

Mercedes Benz ise aksesuarlarının arabayla birleştiğinde nasıl göründüğüne dair bir artırılmış gerçeklik uygulaması geliştirmiştir. Mercedes Benz yeni aksesuarlarını tanıtmak amacıyla ios ve android işletim sistemleriyle uyumlu çalışan bir artırılmış gerçeklik uygulaması meydana getirmiştir. Uygulama sayesinde Mercedes Benz C-Class serisinin üzerinde yeni aksesuarların nasıl durduğunu görebilme imkânı sunmaktadır.[2]

Şekil 4: Ferrari Artırılmış Gerçeklik Uygulaması

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=dt5wd8mvage

Mercedes Benz uygulamasına benzer olarak Ferrari için bir uygulama geliştiren Zpace isimli firma potansiyel Ferrari alıcılarına, satın alma kararlarını alma konusunda artırılmış gerçeklik desteğiyle yardımcı olmayı amaçlamaktadır.  458 Speciale, 458 Spider, FF, California ve F12 Berlinetta isimli beş farklı Ferrari modelini tanıyan uygulama vasıtasıyla kullanıcılar tabletlerini şekil 4’de bulunan örnekteki gibi belirlenen beş Ferrari modelinden birine doğrultarak otomobillerin rengini değiştirebilmektedir veya otomobilde kullanılan parçalarla ilgili bilgilere uygulama üzerinden ulaşılabilmektedir. [3]

 

Video 3: Ferrari Augmented Reality Showroom Uygulaması

[1] Uğur – Apaydın , s.149.

[2] http://www.campaigntr.com/2012/01/02/1778/mercedes-benzden-arac-aksesuarlari-icin-artirilmis-gerceklik-uygulamasi/

[3] http://www.log.com.tr/ferrarileri-ozellestirmeye-yarayan-artirilmis-gerceklik-uygulamasi/

Yazar: Fatih Bilici 

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir