Bilgisayar oyunlarının zekayı geliştirdiği bilinen bir gerçek. Yeni bir araştırmayla da, fazla oyun oynayanların beyninin büyüdüğü ortaya çıktı.

Molecular Psychiatry dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, kas kontrolü, hafıza, dil vealgılardan sorumlu ‘gri madde’, oyun bağımlılarından çok daha yoğun.

Berlin’de yer alan Max Planck İnsan Gelişimi Enstitüsü ve St. Hedwig Hastanesi tarafından yapılan deneyde, denekler iki ay boyunca her gün yarım saat boyunca Nintendo DS sisteminde Mario 64 oyunu oynadı.

2 aylık sürenin sonunda, beynin bilateral hipokampüs ve sağ alın korteksinde gri madde dokusununönemli derecede arttğı gözlendi.

Tedavi yöntemi olabilir

Hipokampüs, hafızanın yanı sıra, algısal bilgilerin (koku, ses vb.) hafızayla bağlantısının kurulmasında rol oynuyor. Deneklere oynatılan Mario 64 oyunu, oyun karakterinin 3D bir dünyada sürekli manevra yapmasını gerektirirken, oyuncular karakterin konumu ve hareketlerine odaklandıkları iki ekranı takip ediyor. Oyun böylece benmerkezli ve diğer merkezli oyun stratejisi arasında geçiş yapıyor.

Quartz sitesinin haberine göre, denekler oyundan keyif aldıkça ve oyunu oynamak için arzu duydukça gri madde yoğunluğu da arttı. Ancak gri maddenin artışıyla beynin ödül sistemi arasında bir bağlantı olup olmadığı, yani dopamin hormonunun gri maddeyi tetikleyip tetiklemediği kesin değil.

Araştırmacılar, elde edilen yeni bilgilerle travma sonrası stres bozukluğu, şizofreni ve nörolojik rahatsızlıklara karşı oyun bazlı  tedaviler geliştirilebileceğini belirtti.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir