Oyunlar, her ne kadar hoşumuza gitsede, eğlenceli olsalarda, abarttığınız takdirde çok kötü hastalıklara yol açabiliyor.Bunlar sadece bilgisayar oyunlarında değil konsol oyunlarında da geçerli.

Bu hastalıklara gelin bir göz atalım.

WASD

 

WASD Sendromu

W-A-S-D tuşları kullanılarak oynanan oyunların uzun süreli kullanımında ortaya çıkan sendrom, çok gelişmiş ülkelerde çok sık görülen bir olay.

Aynı parmaklarımızın, sürekli aynı baskıyla kullanılmasında ortaya çıkan hastalık, uzun süreli hastalıklarla kendini belli ediyor.

Erken tanıyla tedavi edilebilme şansı var.


 

Playstation

 

PlayStation Thumb

PlayStation gamepadi(kolu) ile oynanan oyunların yol açtığı hastalıkta, parmakların deforme olmasını sağlıyor. İlaç ve bakımla tedavi ediliyor. Bu hastalık en çok Güney Afrika, İngiltere gibi ülkelerde görülüyor. Bu hastalığa yakalananlarda depresyona girenlerle beraber intihar edenlerin oranı %80 oluyor.


 

tumblr_lld3cneG6L1qkooqro1_1280

 

3D Optical Disorder

Giderek artan 3 boyutlu filmler, oyunlarla beraber ortaya çıkan hastalık retinaya zarar vererek, kalıcı körlüğe yol açıyor. Bazı belirtileri şu şekilde; artan su tüketimi ve idrar, kilo artışı, konfüzyon, huzursuzluk, davranış değişiklikleri ve uyuşukluk. Aynı zamanda geçici körlük ve kızarmalarla anlaşılabiliyor.


 

WIIMOTE SHOULDER DISLOCATION

Wiimote Shoulder Dislocation (Omuz Çıkığı)

Wii koluyla uzun zaman oyun oynayanlarda görülen hastalık, omuz eklemini çevreleyen dokulara zarar veriyor. Erken fark edilmediği zamanlarda, protez takılmaya kadar giden cerrahi müdahale gerekebiliyor. 


 

Carpal Tunnel

FPS Karpal Tünel Sendromu

FPS oyuncuların çoğunu etkileyen bir sendrom. Bu sendeom kalıcı sinir hasarına yol açabiliyor. Genellikle yanan, uyuşan ya da karıncalanan parmaklarla kendini belli eden sendrom, kol ve omuzlarda keskin ağrılara sebep olabiliyor. Zamanında tedavi edilmediğinde bu durum hızla dejenere olabilir. Bu sendromda amputasyon şu anda tek etkili tedavi yöntemidir.


tumblr_lld36tlPqv1qkooqro1_1280

Xbox Hypertrophy

Bu hastalık genellikle ergenlik ya da erken erişkinlik döneminde ortaya çıkar. Bağlı bileşen hücrelerinin genişlemesine sebep olur. Doku hacminde anormal bir artış görünür. Bu hastalık dokulara zarar vermesiyle beraber psikolojik olarakta hasar veriyor. Ciddi depresyon ve anksiyeteye sebep olan bu hastalık sosyal geri çekilmeyede sebep oluyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde ve İngiltere’de yaygın olan bu patoloji Japonya’da seyrektir.


Nintendo Arthritis

 

 

Nintendo Arthritis

1990’ların başında ilk defa görülen bu hastalık, sakat eklem ve kanserli nasırlara yol açıyor. Şuanda bu hastalığa yakalanan kişiler tetrahidrokanabinol ile tedavi ediliyor. İlaç dışında altenatif yol aranmış fakat açık cerrahi genellikle feci sonuçlara yol açmıştır.


Atari

 

Atari Skinning

Bileklerde, parmaklarda ve tırnaklarda bozukluğa sebep olan hastalık, atari kolunda bulunan zararli bakterilerle oluşuyor. Etkilenen bölge son derece zehirli hale gelir. 

 

Kaynak: gamearthritis.org

 

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir