Mars ve Jüpiter arasındaki asteroid kuşağının cüce gezegeni Ceres’den gelen görüntüler ortalığı karıştırdı.Nasa’ya ait ”Dawn” isimli probe geçtiğimiz haftalarda Ceres yörüngesinde yoluna devam ederken  ilk önce büyük patlama alanları yakalayarakinternet de büyük ses getirdi (Parti büyüktü o gece belli ki ) pek çok insan bunun bir şehir olabileceğini düşündü fakat Nasa’ya göre, “Bunlar büyük tuz veya buz gövdeleri olabilir hemen sığınaklara koşmayın” dedi.

ceres_piramit_03

İlk haberlerden sonra,  Ceres’den yeni haberler var. Dawn bu sefer de , sakin duruşunu bozmayan Nasa’nın açıklamasıyla “Düzlük içerisinde yüksek bir eğimle yükselen piramit benzeri bir şekil” keşfetmiş durumda. Bakınız görseline:

ceres_piramit_02

Bu  haber yayıldıktan sonra ortam yıkıldı,çıldırdık! Nasa’ya göre bu şekil volkanik bir oluşum olabilir fakat Ceres üzerinde volkanik harekete  işaret edecek bir delil henüz yok.Kimilerine göre onlar uzaylılar olabilir.

Bir diğer ek not, ve genel geçer bir bilgi, güneş sistemindeki bu meteor kuşaklarının, iki cismin çarpışması ile ortaya çıktığıdır. Yani Jüpiter ve Mars arasında eskiden biz gezegen vardı. O gezegene bir şey oldu, şimdi meteor kuşağı var. O meteor kuşağının en büyük cisminin üzerinde de bilim adamlarını kıllandıran bir şeyler bulup duruyoruz… Sonumuz hayır olsun?

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir