fft99_mf4081042

Bilindiği üzere geçen haftalarda TBMM’de torba yasa tasarısı içerisinde bulunan internet erişimi ile ilgili maddeler kabul edildi.

Yasanın içeriğine gelecek olursak, Cumhuriyet gazetesinin resmi internet sitesinde 5 şubat 2014 Çarşamba günü yayınlanmış olan o 10 maddeyi paylaşıyorum.

 

1- Anahtar kelimeler aracılığıyla uygunsuz sayılan içerik belirlenip sayfa kaldırılacak. (Anahtar kelimeler, bir arada kullanılmışsa o sayfaya ulaşım engellenecek.)

2- Sansür, URL adresi tabanlı yapılabilecek. (Sansür, siteyi değil, içeriğin bulunduğu sayfayı engelleyecek)

3- Yer sağlayıcı yurtdışındaysa bile erişim engellenebilecek. DNS değiştirerek bir siteye girilemeyecek.

4- Hâkimler, 24 saat içinde sansür kararı verebilecek. “Zararlı” içerik çıkarılmazsa, 500-1.000 TL arasında günlük para cezası kesilecek. (24 saat içinde karar verilecek, zararlı içerik site yetkilisi tarafından kaldırılmazsa günlü para cezası verilecek.)

5- Hosting firmaları her kullanıcının izini sürebilecek. Her kullanıcının internetteki faaliyeti kayda alınarak bir-iki yıl saklanacak. (Tüm devletler kendi ülke sınırları içerisinde her hareketinizi kaydediyor zaten. Bu şekilde sadece süresi belirlenmiş oldu.)

6- TİB başkanına internet sitesi erişim engelleme yetkisi verilecek.

7- Birliğe gönderilecek olan “erişimin engellenmesi kararı” 4 saat içinde uygulanmak zorunda. (Bunun bizimle herhangi bir ilgisi yok. TİB geçici kapatma kararı verdiği zaman 4 saat içinde kararını uygulamak zorunda.)

8- Erişim Sağlayıcılar firmalar, kullanıcıların hangi sitelere girdiğini kaydedip 2 yıl boyunca saklayacak.

9- Bilgisayar ve akıllı telefonlardan internete bağlanan 34 milyon kullanıcı tek tek fişlenecek.

10- İnternetteki içerikler sayfa bazında da engellenebilecek.

Anlayacağınız üzere internet kullanıcılarına herhangi bir ceza söz konusu değil. Farklı olarak açıklanan korsan film izlediğiniz zaman falan evinize para cezası gelecek gibi herhangi bir ceza da söz konusu değil.. Bu 10 madde sadece internet sitesi olan arkadaşları ilgilendiriyor. Ve eğer internette gördüğünüz herhangi bir zararlı içeriği TİB’e iletip, 24 saat içerisinde de mahkemeye başvurduğunuz zaman, hakim haklı oldugunuza kanaat getirirse adrese erişim engelleniyor. 🙂

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir