Artırılmış gerçeklik teknolojisinin ilk çıkış noktası savaş uçağı pilotlarının kokpitte karşılarındaki ekranlarda ve piyadelerin kullandığı kasklarla bütünleştirilmiş olan gözlükler olduğu bilinmektedir.

Pilotlara destek olması amacıyla kasklara yerleştirilen dijital ekranlar vasıtası ile havanın durumu, menzil, uçuş mesafesi, navigasyonu gibi pek çok ek yerleştirilmiştir.  Bu şekilde pilotların rahat bir uçuş gerçekleştirebilmesi sağlanmıştır. Buna ek olarak ısı, yükseklik, koordinat vb. pek çok değişken de kontrol altına alınabilmiştir.

[irp posts=”10401″ name=”Artırılmış Gerçeklik Nedir ?”]

AG uygulamalarının askeri uygulamaları, coğrafya bilgi sistemleri, küresel konumlama sistemleri ile birlikte kullanılması ile daha güçlü ve hatasız hale gelmektedir. Bu teknolojileri destekleyen data yapısı da BD (big data) isimli büyük verilerin askeri amaçlarla yapılaştırılmış biçimleridir. İnsansız hava araçlarının belirlenen hedefe yönlendirilmelerinden başlayarak, açık alanlarda askeri atakların veya savunmaların yapılmasında dost, düşman hedeflere ait bilgilerin görüntülenmesinde ve doğrulanmasında AG askeri personele oldukça önemli katkılarda bulunmaktadır. Askerler, hava araçları, diğer asker ve askeri birimlerin konumu, hem dost ve düşman verileri açıklamak için AG savaş görselleştirme araçlarını kullanabilmektedirler. Aşağıdaki şekil 1’de AG uygulamalarının askeri alanlarda kullanımına yönelik bir görselleştirme yer almaktadır.

Örnek resimlemede, kafalarına geçirdikleri kasklar vasıtasıyla pilotlar diğer uçakların bilgilerini, kendi menzillerini vb. bilgileri başka bir yere bakmaya ihtiyaç duymadan görebilmekte ve sadece uçuşa yoğunlaşabilmektedirler.

Çakal – Eymirli, a.g.e. , s.4.

Kaynaklar

  • http://www.umiacs.umd.edu/media/augmented-reality-illustrations, Erişim Tarihi 09.02.2015.
  • https://anahtar.sanayi.gov.tr/tr/news/ artirilmis- gerceklik -ar- uygulamalarindaki- gelismeler- gunluk-hayatta-kullanimi-%e2%80%93-ii/1933

YAZAR: Fatih Bilici

[vurgu color=”#dd3333″]Yazı Önerilerimize Bakmayı Unutmayın[/vurgu]

[irp posts=”12434″ name=”Artırılmış Gerçekliğin Eğitim Alanında Kullanımı”]

[irp posts=”10401″ name=”Artırılmış Gerçeklik Nedir ?”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir