R43 cam, araçların fabrika çıkışlarında takılan renkli cam uygulamasına verilen isimdir.

TSE tarafından belirtilen R43 cam yönetmeliğinin amacı, camın yolcularda fiziksel yaralanmalara yol açtığını doğrulamak için hangi test türünün gerçekleştirileceğini ve hangi test sonucunun alınması gerektiğini tanımlamaktır. Cam, trafik koşullarında ve kullanım sırasında ortaya çıkabilecek yaralanmaları önleyecek kadar güçlü bir dirençli olmalıdır. Atmosferik ajanlara, hava şartlarına ve aşınmaya karşı da direnmelidir.R43 cam yönetmenliğine göre bir diğer önemli konu ışık iletimidir. Cam filmlerinin ışık iletimi optik bir bozulmaya sebep olmamalıdır. 

Ekim ayında Resmi Gazete’de yayınlanan ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği yürürlüğe girmişti.Yönetmelikle, araçlarda cam filmi ve renkli cam kullanımına ilişkin hükümde değişiklik yapılmıştı. Buna göre, cam filmi ve renkli cam kullanımında Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 63. maddesi esas alınması kararlaştırılmıştı.

Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin ilgili maddesi ise “Taşıtların camlarının görüntüyü değiştirecek seviyede renkli kullanımı veya camların üzerine renkli film tabakaları yapıştırılması yasaktır” şeklinde.

Camlarında R43 Olan Araçlara Ceza Yok

Kendinden filmli camlara sahip araçlar için bu yasak geçerli olmayacak.Bu durumda camlarında R43 olan araçlara ceza yazılmayacak..

 

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe