“Hayal dünyam, yaşamak istediğim dünya, eski New Yorker karikatürleri.” Bu haftanın kapağımızdaki sanatçı SETH. Kanada’nın Ontario* eyaletin de yaşayan sanatçı ve imza sahibi Gregory Gallant , New Yorker’ın mucizelerine tutkulu: Peter Arno, Charles Addams, Garrett Price, Perry Barlow, Helen Hokinson, Rea Irvin, Syd Hoff, William Steig, Mary Petty, ve  onun idolü James Thurber.2003 yayımlanan “Güçsüz Düşmezsen Hayat Güzeldir”. SETH “New Yorker’ın en gözlerden uzak çizerinin eserlerini araştırdı. Kalo”. Okuyucular kısa sürede öğrenecekleri ise Kalo’nun SETH’in bir hayalinin ürünü olduğu, ama hiç kimse eski New Yorker karikatürlerine olan sevgisinden kuşku duymuyor.

“Çizgi romanlar ve gazete komikaları ile büyüdüm” – Jack Kirby

“Büyükçe gördüğüm de, New Yorker’ın ortaçağ karikatür koleksiyonları harikulade ve ikonik bir hazine keşfetmek gidiydi.” – Charles Schulz

“Gözümü başka kimseye benzetemeyen Arno idi. Arno’nun işleri büyük şehrin sofistikeliğini yansıttı, benim ve benim gibi bir çocuk içinde, taşra da yetişen kimseler, bu karikatürlere ekstra ihtişam kattılar. Takım elbise, kravat ve bir fötr şapka  giymeye hazırlanırken. Bu, tarz seçimimi sağlamlaştırdı. Arno’yu kendimi bir dönüşüme adayarak okudum: bunlar ustaca kalın fırça vuruşları; bunlar inanılmaz katı kompozisyonlar; bu pervasızlığın kendisinin hissi. Ayrıca mutlak kontrolün tam ortasın da. İş biterken özgürce dalmış olmayı isterdim. Açıklanmaya karşı koyan çizimlerine duygusal bir itiraz var.”

 

SETH Kalo hakkında konuşuyor ve araştırıyor . “Güçsüz Düşmezsen Hayat Güzeldir” örneklerini içeren ve Kalo’nun çalışmalarından birkaç sayfa.

 

 

* Orijinal metinde “Gerth” adında geçen yer Kanada’nın herhangi bir eyaletinde bulunmuyor buna
en yakın isim olarak sadece “Gareth” İsminde Ontario’da bir sokak ve Kanada Amerika sınırları
arasında “Gareth Road” adında bir yol bulunmakta. Kesin yer belli olmadığından çeviride çıkarılmıştır.kaynak: http://www.newyorker.com/culture/culture-desk/cover-story-2015-11-23

 

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe