Microsoft-Skype-Translator

İş yaşamı, sosyal hayat, ev yaşamı, eğitim… Aklınıza gelebilecek hemen her konuda ‘dil’ nedeniyle anlaşmazlık yaşıyorsanız Skype bu sorunu çözüyor.

Microsoft, yıllardır üzerinde çalıştığı sesli çeviri hizmeti Skype Translator’ı videolu bir sunumla duyurdu. duyurdu.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, San Fransicso’da devam eden Re/code kod konferansı sırasında Skype Translator hizmetini duyurdu. Bu yeni özellik, Skype görüşmesi sırasında anlık sesli çeviri olanağı sağlıyor. Çevirici hakkında acıklamalarda bulunan Nadella, bu yeni teknolojinin arkasında büyük bir emek ve yılların birikimi olduğuna dikkat çekti. Skype Translator’ın bir demosunu oturum sırasında izleyicilere gösteren Skype yöneticisi Gurdeep Singh Pall, İngilizce – Almanca bir görüşme gerçekleştirdi. Almanca konuşan bir arkadaşıyla Skype Translator aracılığıyla sohbet eden Pall, Almanca bilen izleyicilerden de çevrinin doğruluğunu teyit etmesini istedi.

‘Evrensel Çeviri cihazı’

Microsoft Araştırma bölümünün başı olan Peter Lee “Makinelerin insan dilini anlama sorunu uzun süredir var. Bu problemi matematik yaklaşım yerine nöral yaklaşımı benimseyerek çözüyoruz.” dedi. Skype Translator sayesinde dil engelinin aşılacağını ve eğitim, diplomasi, hatta çok dilli aileler ve iş yerlerinin mümkün olacağını belirten Pall, henüz erken bir aşamada olmalarına karşın 2014 sona ermeden Skype Translator’un kullanılabilir olacağını belirtti. Star Trek’teki Evrensel Çeviri cihazına adım adım yaklaşan teknoloji ilk olarak Windows 8 kullanıcıları için Beta olarak sunulacak. Daha sonra diğer masaüstü ve mobil platformlar için de sunulması düşünülüyor.

 

 

Video açılmazsa Youtube linki: https://www.youtube.com/watch?v=eu9kMIeS0wQ

 

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir