Metro-Goldwyn-Mayer, Stargate evreninin yeni yapımı Stargate Origins‘i duyurdu.

Onar dakikalık on bölümden oluşacak yeni dizi, MGM’nin proje için hazırladığı Stargate Command platformunda yayınlanacak. Mercedes Bryce Morgan‘ın yönetip senaryosunu Mark Ilvedson ve Justin Michael Terry‘nin yazacağı dizinin çekimlerine Ağustosta başlanacak. Stargate hayranlarına hasretin sonbahar aylarında biteceğini müjdelemek yanlış olmaz.

Roland Emmerich‘in Stargate filminde, arkeolojik kazılarda dev bir ağa açılan Yıldız Geçidi keşfedilip bizleri evrene bağladığında sene 1994’tü. Dünya’da Stargate Command adlı bir üs kurup yıldızlararası maceraya koşan ekiplerin 10 sezonluk hikayesini anlatan Stargate SG-1 için 3 sene bekledik. 2004 yılında başlayan Stargate Atlantis‘te maceramız Pegasus galaksisine taşındı. 2008 yılında Ori ve Goa’uld sistem lordu Ba’al ile girişilen mücadeleyi anlatan iki DVD filmi geldi: Stargate: The Ark of Truth ve Stargate: Continuum. Stargate Universe ile gerçekleri ve kaderimizi bulmaya çıkmışken maceranın “gerçekler öyle kolay bulunmaz” dercesine ironik bir şekilde sonlanması 2009 yılındaydı. 6 yıldır ise yeni bir Stargate hikayesi beklemekteydik. Bu yeni dizi, kronolojideki yaklaşık 100 yıllık bir açığa tekabül eden, Dünya’daki geçidin bulunuşuyla çalıştırılması arasındaki araştırmaları ve mücadeleleri içerecek.

 

İlk filmde arkeolog Daniel Jackson‘ın üsse getirilip Yıldız Geçidi’ni çalıştırmayı başardığını görmüştük. Flashbacklerle geçmişe gidip arkeolog Paul Langford‘un Mısır’daki o büyük keşif anına şahit olmuştuk. Keşif sırasında Langford’un yanında hasır şapkasıyla dolaşan küçük kız, ileride Jackson’ın projeye dahil edilmesini sağlayan Catherine Langford‘un ta kendisidir. Yıllarca geçidin sırrını çözmeye çalışmış, en sonunda da Daniel Jackson’ı projeye dahil ederek babasından kalan kutsal görevin tamamlanmasını sağlamıştır.

İşte Stargate Origins, Catherine Langford’un bu arkeolojik keşfi bir teknoloji harikasına dönüştürme çabasını işleyecek. Bu uğurda ömrünü harcayan bilim insanı Langford, diziler boyunca pek karşımıza çıkmasa da insanlık tarihindeki en büyük atılımın başrol oyuncusudur ve bu başarıyı kolay elde etmemiştir. Kazı sonuçlarında olağandışı bir şey keşfedildiği tahmin edilmektedir ve çalışmalar müthiş bir gizlilik içinde sürdürülmelidir. Bunun yanında cihazın nasıl çalıştığını bulmak için ciddi mesailer harcanmalı ve kafa yorulmalıdır. Bulgular test edilmelidir ve bu testlerde çalışacak gönüllülere ihtiyaç vardır. Maalesef bu gönüllülerden biri Langford’un nişanlısıdır ve başarısız bir deneme, çiftin onyıllarca ayrı kalmasıyla sonuçlanacaktır. Bunların yanı sıra geçidin deniz yoluyla taşınması sırasında verilen kayıpları da hatırlayacaksınız.

 

MGM dijital ve yeni platformlar başkanı Kevin Conroy, Stargate Origins’in duyurusunda çeyrek asırlık takipçilere duyduğu minneti de ifade etti.

Stargate evrenini yeniden ziyaret edip kuruluş efsanesini onurlandıran, sadık hayranlarına daha fazla gizem ve macera vaat eden yeni bir hikaye yaratmak istiyorduk. Stargate Origins’i, evrenin ruhunu yaklaşık 25 yıl boyunca yaşatan hayranlara bir teşekkür projesi olarak görüyoruz. Her cihazda görüntülenebilen dijital içeriklerin popülerleşmesiyle MGM, Stargate Origins’le birlikte düzenli premium içerikler de hazırlayacak.

 

 

MGM’nin televizyon dağıtım başkanı Chris Ottinger ise Stargate hayranlarını yeniden biraraya getirme gerekliliğinin farkında olduklarını ifade ederek “Stargate Command, bu topluluğu daha önce hiç olmadığı kadar kaynaştıran bir kapı aralayacaktır.” dedi. Ottinger’ın açıklamasına göre şimdilik duyuru amaçlı kullanılan stargatecommand.co sitesinin ileride hayranları biraraya getiren merkezi bir platforma dönüşeceğini söyleyebiliriz. Örneğin an itibariyle yeni dizinin fragmanını bu bağlantıda izlemek mümkün.

Tüm müjdeli haberler bir yana, Stargate’in film ya da dizi projesi değil de kısa web yayınları şeklinde piyasaya sürüldüğünü akıldan çıkarmamak gerek. Ticari bakış açısıyla, bunun görece düşük bütçeli bir nabız yoklama harekatı olduğu söylenebilir. Stargate Origins’le istenen kitleye ulaşılabilirse daha büyük projelerin hayata geçirileceğinin işaretidir bu. Dolayısıyla Stargate Universe’ün devamının gelmesini, gerçeği bulmayı istiyorsanız Stargate Origins’i izleyin, izletin.

Kaynak: http://www.bilimkurgukulubu.com/televizyon/dizi/mitolojik-bilimkurgu-destani-suruyor-stargate-origins/

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe