Son günlerde gündeme bomba gibi düşen haberlerden biri de taşeron çalışana kadro müjdesi oldu.

Binlerce Taşeron çalışan, sınava girerek kadroya geçiş yapabilecek. Peki Taşerona kadro sınavı nasıl olacak, ne zaman yapılacak, kaç kişi alınacak. Kısaca bu süreç nasıl işleyecek açıklayalım.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Julide Sarıeroğlu katıldığı bir televizyon programında taşerona kadro verecek sınav hakkında merak edilen soruları yanıtladı.

Taşerona sınav nasıl olacak?

Öncelikle sınav KPSS gibi zor olmayacak, yapılan sınavda 10 üzerinden 6 puan alanlar başarılı sayılacak ve sözlü mülakata girecekler. Her kurum kendi özelliğine göre sınav yapabilecek.

Sınava kimler girebilecek?

Düzenleme 1 Kasım 2017’den önce kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve hala çalışmaya devam edenleri kapsıyor.  SGK sistemine göre emeklilik yaşı geçenler kapsam dışında. 12 ay boyunca tam zamanlı çalışanlar sınava girebilecek, 6 aylık ya da 3 aylık geçici çalışanlar kapsam dışı olacak.

Kadroya alınacak çalışanların statüsü ne olacak?

Özel sözleşmeli personel statüsünde yer alacaklar. Her 3 yılda bir iş performansları dikkate alınarak sözleşmeleri yenilenecek.

Ücrette bir artış olacak mı?

Çalışanlar ne kadar ücret alıyorlarsa onu almaya devam edecekler,memur ve sözleşmeli personelin tabi olduğu senelik zamlardan yararlanacaklar.

Emeklilik bakımından hangi statüde olacaklar?

Emeklilik bakımından 4A kapsamında SGK’lı işçilerle aynı haklara sahip olacaklar. Emeklilik yaşı 4A kapsamındaki emeklilik yaşına tabi olacak.

Belediyelerde ve mahalli idarelerde taşeron çalışanlar kadro hakkından yararlanabilecek mi?

Yapılan düzenleme belediye  ya da belediyenin bağlı kuruluşuna karşı bir asıl işveren yanında çalışan kişileri kapsıyor. Belediye şirketlerinde çalışanlar kapsama alınmıyor. Belediye bünyesinde sözleşmeli çalışanlar kadro hakkından yararlanamayacak, fakat belediye veya bağlı kuruluşuna karşı asıl işveren yanında taşeron çalışanlar bu haktan yararlanacak. Belediye iktisadi teşebbüsleri içinde aynı durum geçerli.

Yapılan açıklamalardan anladığımız şimdilik bu kadar. Yeni açıklamaları ve süreci takip ediyoruz.