Yalçın Özdemir başta olmak üzere geliştiriciliğini  bazı Türk mühendislerinin yaptığı Papillon isimli uygulama,  Google tarafından benzer bir uygulamanın geliştirilmesinin ardından Google Play Store’dan kaldırıldı.


dünyadaki milyar dolarlık sosyal medya uygulamalarına rakip olabilecek potansiyeldeki Türkiye’de tamamı genç Türk yazılım mühendisleri tarafından geliştirilen Papillon uygulaması, soru-cevap konsepti ile hızla büyük kitlelere ulaşırken ,geçtiğimiz günlerde Google Papillon’a çok benzeyen bir konsept ile kendi uygulamasını tanıttı.

Selfie-style answers adını verdiği ve Papillon’a neredeyse birebir benzeyen bu projesini Google, 7 Aralık’ta yani Papillon uygulamasının Google Play mağazasında yayınlanmasından 1 ay sonra kendi blogundan duyurdu.

Papillon uygulamasının tanıtımdaki açıklamaları ile Google’ın ürünü tanıtırken yazdığı metinlerin benzerliği de dikkat çekti. Papillon, ‘alanında bilgili kişilere soru sorabilir ve videolu şekilde cevap alabilirsiniz’ diye kendini tanıtırken, Google, “you can find answers to questions about notable people” yani “tanınmış ve saygın kişiler hakkında soruların cevaplarını bulabilirsiniz” diyerek açıklama yaptı.

Yazı önerisi
İşte geleceğin en çok kazandıracak 5 mesleği

Google’dan bir hamle daha geldi ve Papillon uygulaması Google Play Store’dan kaldırıldı.Papillon ekibinin verdiği bilgiye göre, Google bugün Papillon uygulamasını Google Play Store’dan habersiz ve uyarısız şekilde kaldırdı. Ekip, sebebinin hızla alınan ivme ve Google’ın projenin büyümesini engelleyerek kendi bünyesinde bu tarz bir ürünü geliştirme istemesi olabileceğini ifade etti.

Papillon’un kurucu ortağının medium.com’daki blogunda yaptığı açıklamada, arayüz ve konsept benzerliklerini anlatmış ve Google’ın mağazadan kaldırılma emailini de gönderisine eklemiş. İddialarını görseller ile destekleyen kurucu, teknoloji devlerinin elinde olan büyük güçten dolayı yakınmış durumda.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 7345 aboneye katılın

e-posta adresiniz:


DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe