Nick Bolton, uzun araştırmalar sonucu sosyal medya devi Twitter’ın şifrelerini ‘Hatching Twitter’ kitabında ortaya döktü.

New York Times yazarı Nick Bolton, uzun araştırmalar sonucu sosyal medya devi Twitter’ın şifrelerini ‘Hatching Twitter’ kitabında ortaya döktü.

Hürriyet gazetsinden Ali Tufan Koç’un haberine göre kitapta Twitter’ın 4 sırrı da ifşa ediliyor:

Asıl fikir Noah Glass’ın

Jack Dorsey’e kalsa Twitter sadece ‘İşteyim’, ‘Yataktayım’ gibi lokasyon belirten statülerden ibaret olacaktı. Neyse ki kurucu ortaklardan Noah Glass daha ileri görüşlü çıktı, Twitter’ın bir iletişim kanalı olması gerektiğini düşünerek, Twitter’ı Twitter yapan tüm fonksiyonları tek tek oluşturdu.

Zuckerberg satın almak istedi

Jack Dorsey Twitter’dan kovulduğunda aklında tek bir şey vardı: İntikam uğruna ezeli rakip Zuckerberg ile çalışıp Facebook’un daha da palazlanması için ter dökmek. Zuckerberg’in asıl amacıysa Twitter’ı satın almaktı. Twitter’ın Dorsey’siz kaldığını duyunca sitenin geleceğini kestiremeyip vazgeçti.

Yazı önerisi
YouTube Kullanıcıların Yorum Geçmişlerini Gösteren Bir Özellik İçin Çalışıyor

Adı Vibrate olabilirdi

Glass’ın telefonunu her daim sessizde ve titreşimde tutması isim olarak akla ilk Vibrate’ı getirdi. Bir diğer güçlü adaysa Friendstalker’dı. Fakat her iki ismin de içinde saklı hafif alaycı tavır, hafif ‘belden aşağı’ espriye açık potansiyeli ekibin yeni kelimeler aramasına vesile oldu.

Al Gore neredeyse kandırıyordu

Twitter’ı satın almaya çalışan sadece Zuckerberg değildi. Ashton Kutcher ve Puff Daddy de uzun bir süre, ellerinde milyon dolarlık çekle kurucuların peşinden koştular. Ama nafile. Satın almaya en yaklaşan isimse Al Gore’du. Politikacı, iş adamı, film yapımcısı, Nobel Barış Ödüllü Gore, son çare olarak kuruculardan Ev Williams ve Biz Stone’u bir ara her gece dışarı çıkardı, kulüp kulüp gezdirdi, şişe şişe içirtti fakat sonuç değişmedi. Her sabaha elinde imzalar atılmış bir kontratla değil, Alka-Seltzer’le uyandı.

Yazı önerisi
Instagram’daki Gizli Hesapların Güvenliği Tehdit Ediliyor

Glass: Bunu ben başlattım

Twitter’ın kurulmasında Jack Dorsey’den belki de daha fazla söz sahibi olan Noah Glass, 14 Eylül’den beri Twitter’da aktif değil. Son attığı tweet: “Twitter ekibine başarı ve dürüstlük diliyorum. Umarım bu çok önemli iletişim kanalını büyütmede başarılı olurlar.” Hakkında kısmında yazan cümleyle öfkesini de derdini de kusuyor zira: “Bunu ben başlattım.”

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 9460 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe