Yazar Başvurusu

Hayaleturk Paylaşım Platformu olarak sitemizde yazar arkadaşlara ihtiyacımız olduğuna karar verdik..

Bu sebepten ötürü, gündemde ki konuları, yakından takip eden, yazı yazma konusunda hevesli arkadaşları aramızda görmek isteriz.

Eğer sizde HT’de yazar olmak isterseniz, bu yazıyı tamamen okumalısınız.

İlk olarak, nasıl yazar arıyoruz?

Bu soru aslında pekte zor değil. Günlük en az 1 adet yazı yazabilecek ve bu yazılarında Türkçe’ye özen gösterecek. Gündemi yakından takip eden birisi, tam aradığımız kişi olabilir.

Tabii ki yazarlardan beklentimiz, Türkçe’yi aşırı düzgün kullanıp, yazılarında sıfır hata yaparak yazı yazması değil. Olacaktır elbette ufak tefek hatalar. Bunları düzeltmek editörümüz Umut Korkmaz’ın görevi.

Yazıların içerisinde bulunan, argo kelimeler olsun, yazım hataları olsun, anlatım bozukluğu gibi durumlarda devreye editörümüz girmektedir. Editörümüz gerekli düzenlemeyi yaptıktan sonra, hata yapan yazarı sadece uyarmaktadır.

Eğer sizde yazdığınız makalelerle tanınmak, “ben Hayaleturk.com sitesinde yazarım” demek isterseniz, aşağıda size uygun olan yazar grubu için başvurunuzu yapmayı unutmayın.

Aradığımız yazar gruplarını şu şekilde tanımlayabiliriz o halde;

  • Mobil Platform Yazarı
  • Bilim Teknoloji Yazarı
  • Sosyal Medya Yazarı

Peki bu grupları açıklamamız gerekiyordur belki.. Önce açıklayalım bunları.

Mobil Platform Yazarı

Mobil platform yazarından beklentilerimiz, öncelikli olarak mobil platformu yakından takip eden, ortaya çıkan gelişmeleri, yenilikleri, değişiklikleri yazıp, ziyaretçilere dürüst bir yazı sunabilecek kişiler önceliğimizdir.


Bilim Teknoloji Yazarı

Bilim ve Teknoloji konusunda takdir edersiniz ki durumu biraz daha sıkı tutmak istiyoruz. Bunun sebebiyse, bilim ve teknoloji alanında her gün yenilikler bulunmakta. Fakat bu yeniliklerin arasında, gerçeklik payı olmayan konuları ele almamamız gerekmekte.

Dürüst ve gerçek gelişmeleri ziyaretçilerimize sunmak istiyoruz. Ziyaretçilerimize gerçek bilgiyi sunmak öncelikli amacımızdır.


Sosyal Medya Yazarı

Sosyal medyada gün içinde ortaya çıkan gelişmeler, sosyal medya platformlarında ki yenilikler ve sosyal medyayla ilgili ilginç haberleri derlemesini istiyoruz kendisinden. Sosyal medyada zaman zaman aşırı ilginç, bazen üzücü, bazen sevindirici, bazense kahkahalara boğulduğumuz ilginç haberler karşımıza çıkmakta. Sosyal Medya yazarımızdan da beklediklerimiz bunları derleyip, yazıları içerisinde, insanları güldürmesi, bazen sevindirici, bazense üzücü haberleri okuyucularına sunması.


Hayaleturk Paylaşım Platformunda, bizimle birlikte yazı yazmak isteyen, yazdığı haberlerle, makalelerle adını duyurmak isteyen kişileri aramızda görmek isteriz.

Pek tabi bu yukarıda ki yazı tamamen bizim isteklerimiz doğrultusunda hazırlanmıştır. Sizin isteklerinizse başvurunuzu yaptıktan sonra, onay aşamasını geçtiğinizde, sizinle yapacağımız görüşme sırasında sizden istenecektir.

Bu sayede hem biz, hem de sizler bu durumdan faydalanabileceksiniz.

Ayrıca, yazar başvurusu yapmadan önce sizlere bir kaç şey daha söylemek isterim..

Yazılarınızı yazarken bazı hususlara dikkat etmenizi istemekteyiz. Bunlarsa şu şekilde;

  • Herhangi bir siyasi konuda, siyasi mesaj vermeden yazılarınızı yazınız.
  • Argo kelimelerden uzak durunuz.
  • Türkçe yazım kurallarına uyumlu yazılar yazınız.
  • Görselliğe önem veriniz.

Bir kaç yerde görselliğe önem verilmesinden bahsettim. Peki ne bu görsellik? 3 paragraflık bir yazıda, her paragraf arasına görsel mi ekleyeceğiz? diye soracak olursanız, hayır. Örneğin şuanda ben bu yazıyı yazarken toplamda, 503 kelime oldu. Eğer bu kelimeleri, alt alta sıralasaydım, uzunca bir sayfa sizi karşılayacaktı. Ya da bunları hiç boşluk bırakmadan, ardı ardına yazmış olsaydım, okunmayacak bir sayfa sizi karşılayacaktı.

Paragraflara bölmeseydim, yazılar birbirine girmiş bir görüntü hoşunuza gitmeyecek ve bu sayfadan çoktan ayrılmış olacaktınız.

Son olaraksa başvuracak arkadaşların, daha önce herhangi bir internet sitesinde yazarlık yapıp yapmadığına önem vermiyoruz. Fakat aramıza katılacak yeni yazarların yazılarını, editörümüz gerekli kontrolleri yaptıktan sonra yayınlayacaktır.
Aşağıdaki formu doldurarak aramıza katılmaya bir adım daha yaklaşabilirsin.

Hangi yazar grubuna başvurmak istiyorsunuz