Alt komisyonda kabul edilen yeni kanun teklifinde yer alan maddeler, Türkiye’de internetin geleceği hakkında endişe doğurdu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri’ başlığıyla hazırlanan kanun teklifinde yer alan internetle ilgili madde, tartışmaları da beraberinde getirdi. 5651 sayılı kanunun taslağında yer alan değişiklikler, internet özgürlüğüne ilişkin soru işaretleri doğurdu.

İlk olarak Aralık 2013’te 2/1914 numarasıyla sunulan ve 12 maddeden oluşan kanun teklifi, bir ay sonra 60’ın üzerinde maddeyle torba yasaya eklendi.

Madde kapsamında, ‘bir web sitesine erişimle ilgili karar 48 saat içinde verilebilecek, yayınların yayılması4 saat içinde engellenebilecek.”

Dahası, TİB (Telekomünikasyon İletşim Bakanlığı) gerekirse erişimi kesebilecek, Erişim Sağlayıcıları Birliği adında yeni bir düzenleyici kurum oluşturulacak ve internet kafelerde kayıtlar belli bir süre saklanabilecek.

İşte kısaca pakette yer alacak maddelerin açıklamaları:

Yer sağlayıcı yurt dışındaysa bile erişim engellenebilecek. DNS değiştirerek bir siteye girilemeyecek.

* Sansür, URL adresi tabanlı yapılabilecek: Anahtar kelimelerle “uygunsuz içerik” belirlenip sayfa kaldırılabilecek.

* Hâkimler, 24 saat içinde sansür kararı verebilecek. “Zararlı” görülen içerik çıkarılmazsa, 500-1.000 TL arasında günlük para cezası kesilecek.

* Hosting firmaları her kullanıcının izini sürebilecek. Her kullanıcının internetteki faaliyeti kayda alınarak bir-iki yıl saklanacak.

Bakana ve TİB başkanına tek kişi olarak internet sitesi erişim engelleme yetkisi verilecek.

* Değişiklikte Erişim Sağlayıcıları Birliği öngörülüyor. Bu birliğe tüm erişim sağlayıcılar katılmak zorunda ve birliğe gönderilecek olan “erişimin engellenmesi kararı” 4 saat içinde uygulanmak zorunda.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir