youtube

Türkiye’de yasaklanan Youtube açılması için Türk mahkemesine başvurdu.

 

Ülkemizde devam eden sansürler son gazla devam ediyor.Devlet sırları olarak duyulan videolar, ses kayıtlarının Youtube’ye düşmesi ile birlikte TİB , Youtubenin girişini kapatmıştı.  Tüm dünyada büyük ses getiren gelişme sonrasında birden Twitter yasağı kaldırılmış, gözler bu sefer de YouTube’ye gitmişti.

TİB’in idari kararı ile Türkiye’den girişi engellenen YouTube, idari işlemin iptali ve yürütmesinin durdurulması için Ankara 4. İdare Mahkemesi’nde dava açtı! Devlet sırrı olduğu söylenen ses kayıtlarının YouTube üzerinden kaldırılması ile sansüre son verileceği açıklanırken, Google ise böyle bir gelişmenin söz konusu dahi olmayacağını dile getirdi.

Merkezi Amerika’da olan YouTube, Türkiye’de bulunan avukatı Gönenç Gürkaynak vasıtası ile Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaptı. Başvuruda yasak sebebiyle düşünce ve ifade hürriyeti ihlal edildiğinin tespitine karar verilmesi istendi. AYM’nin karara bağlayacağı davada, şayet ifade özgürlüğüne karşı bir aksiyonda bulunulduğuna karar verilirse YouTube adlı sitenin sansürü kaldırılarak bir kez daha ulaşılabilir olması sağlanacak. Amerikalı ünlü marka, avukatı Gürkaynak üzerinden TİB’in idari işleminin iptali ve yürütülmesinin durdurulması için Ankara 4. İdari Mahkemesi’ne de dava açtı.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir