İnsan yüzüne ait görüntüleri kullanarak duygu ve yaş analizi, cinsiyet belirleme, yüz tanıma gibi işlemlerin yapılabilmesi, iki ya da daha fazla sayıda görüntüden otomatik olarak üç boyutlu yüz modelinin elde edilebilmesi, sanal makyaj gibi artırılmış gerçeklik uygulamaları geliştirilebilmesi için öncelikle yüz ilinti noktalarının otomatik olarak bulunması gereklidir. Standartlaştırılmış şartlar altında, farklı açılardan alınmış insan yüzü görüntülerinde yüzü konumlandıran, ilinti bölgelerini ve noktalarını bularak analiz eden algoritma ve yazılımlar geliştirilmiştir. İlk olarak, yüz yakalama işlemi gerçekleştirilmektedir. İkinci aşamada, ten rengine ait analiz yapılarak görüntünün alım yönü belirlenmektedir. İlinti bölgeleri ve noktaları aşamalarındaki işlem akışı, bu iki duruma göre farklılık göstermektedir. Yüz içerisinde hangi ilinti bölgelerinin yer aldığı tespit edildikten sonra ilinti bölgeleri tanımlanmaktadır. Daha sonra ilinti noktaları aşamasında, her bir ilinti bölgesine özel anahtar noktalar aranmaktadır. Bu işlemler sonucunda elde edilen ilinti noktaları, eşleştirme aşamasında, eşlenmiş görüntülerin çakıştırılması amacıyla kullanılmaktadır.[1] İnsan yüzü ilinti noktalarında olduğu gibi insan vücudu üzerinde de belirlenen ilinti noktalarıyla sanal ayna uygulamaları artırılmış gerçeklik ve perakende satış sektöründe kullanılabilmektedir.

Artırılmış gerçeklikle yüz tanıma teknolojisinin pazarlama alanında birçok alanda kullanılabilmesi mümkündür. Bu alanda bilinen uygulamalardan biri sanal makyaj uygulamasıdır. Artırılmış gerçeklikle sanal makyaj alanındaki örneklerden bir tanesi Japon kozmetik şirketi Shiseido’ya aittir. Shiseido Tokyo’daki mağazalarına dijital kozmetik aynaları yerleştirerek, bu dijital aynalar sayesinde ilk olarak kullanıcının cilt tipini belirlemektedir. Ardından buna göre uygun ürünler tavsiye etmektedir. Arttırılmış gerçeklik ise işin içine bu noktada girmektedir. Kullanıcılar ayna karşısına geçerek seçilen ürünlerin yüzlerine uygulandıktan sonra ortaya çıkacak resmi kendi yüzlerinde bizzat görmektedirler. Bu işlemden sonra cihaz hem alışveriş listesini hem de oluşturulan “arttırılmış gerçeklik” fotoğrafını çıktı olarak müşteriye sunmaktadır.[2]  Bir diğer örnek ise Sephora markası tarafından yapılmıştır, Sephora müşterilerinin makyaj setleriyle doğrudan temas etmesi gerekliliğini ortadan kaldırmak için Beauty Mirror adında yeni bir teknoloji geliştirmiştir. Beauty Mirror teknolojisi çalışma sistemi olarak artırılmış gerçeklik özelliğine sahip bir aynadan oluşmaktadır.  Bu teknolojiyle müşteri aynaya bakmaya başladığı andan itibaren aşağıdaki şekil 1’de görüldüğü üzere, seçmiş olduğu makyaj setinin yüzünde nasıl gözüktüğünü görme imkânı bulmaktadır.

Şekil 1 : Sephora Beauty Mirror Teknolojisi

Kaynak: http://www.prweb.com/releases/2014/05/prweb11881669.htm

https://www.youtube.com/watch?v=vlg0_n517Jo

Video 1: Sephore Beauty Mirror Teknolojisi

İlk olarak İtalya’nın Milan kentinde kullanılmaya başlanılan Beauty Mirror cihazı müşterinin yüzünü algılayarak kirpik paletini ekrana getirmektedir ve müşteri farklı renkleri aynada sanal olarak deneyebilme imkânı bulmaktadır. Müşterinin göz kırpması, başını çevirmesi gibi hareketleri aynada canlandırılmaktadır ve buna göre renkler uygulanmaktadır.  Sephora şekil 1’de bulunan örneğinde görüldüğü üzere, bu yeni teknoloji sayesinde deneme amaçlı makyaj malzemelerinden büyük ölçüde tasarruf sağlamayı ve müşterilerine teknoloji sunarak rakipleri arasında farklı bir yer edinmeyi amaçlamaktadır.[3]

Artırılmış gerçekliğin kullanıldığı bir diğer sektör ise gözlük sektörüdür. Günümüzde internetten gözlük alışverişlerinin artmasıyla birlikte,  online gözlük alışverişlerindeki temel sorun olan gözlük çerçevesinin ürünü alan kişinin yüzüne yakışıp yakışmayacağı sorunu artırılmış gerçeklik vasıtasıyla önemli ölçüde çözülmüştür. Online artırılmış gerçeklik uygulamasıyla kullanıcılar beğendikleri gözlükleri deneyebiliyorlar. Bilgisayarın kamerasını kullanan uygulama ile müşteri, seçilen gözlükleri başarılı ve gerçeğe yakın bir biçimde yüzünde görebiliyor. Böylelikle gözlüğün kişinin yüzüne yakışıp yakışmadığı hakkında ilk izlenim edinilmiş oluyor. Bu şekilde tüketiciler online gözlük alışverişinde daha kolay fikir sahibi olabiliyorlar. Bununla ilgili ilk örneklerden biri olan https://www.warbyparker.com internet sitesi çok sayıda gözlük çeşidinin online olarak deneme fırsatı vermektedir. Türkiye’de ise Ray-Ban gözlük markası http://www.ray-ban.com/turkey/virtual-mirror web adresinde Ray-Ban modellerini denemeyi mümkün kılan bilgisayar kamerası ile çalışan “Ray-Ban Sanal Ayna” isimli Türkçe ara yüzlü bir artırılmış gerçeklik uygulaması geliştirmiştir. Bu uygulamada kullanıcılar mağazaya gitmeden güneş gözlüğü ve normal gözlükleri deneme ve satın alma fırsatı bulmaktadırlar. Ray-Ban sanal ayna uygulamasının giriş sayfası şekil 2’deki gibidir.

Şekil 2 : Ray-Ban Sanal AG Uygulaması

http://www.ray-ban.com/usa/virtual-mirror

Artırılmış gerçeklik teknolojisi sanal bir deneme kabini olarak da kullanılabilmektedir. ABD’li ünlü giyim mağazası Bloomingdale, ilk olarak New York moda haftası’nda denemiş olduğu artırılmış gerçeklik teknolojisiyle donatılmış Swivel adının verildiği görsel deneme kabinlerini müşterilerinin kullanımına sunmuştur. Mağazaya kurulan bir kiosk’un önüne geçen müşteri satın almak istediği ürünün kendi üzerinde nasıl durduğunu ürünü giymeden görebilme imkânına sahip olabilmektedir.[4]  Kiosk vasıtasıyla ürünü kendi üzerinde görebilen müşteri aynı zamanda e-posta veya sosyal medya aracılığıyla ürünle ilgili görüntüleri arkadaşları ile paylaşabilmektedir. Şekil 3’da örneği bulunan Swivel isimli artırılmış gerçeklik teknolojisinin teknik çalışma prensibi ise; kiosk ekranının önüne geçen müşterinin vücudu ve vücudunda belirlenen ilinti noktaları bir sensör tarafından taranmaktadır, müşterinin görüntüsü kiosk ekranının ortasında görüntülenmektedir. Müşteri ekranda görmüş olduğu ürünlerden seçtikten sonra kioskun önünde kendi etrafında dönerek vücut ölçülerinin program tarafından tam olarak alınabilmesini sağlamaktadır. Vücudunda belirlenmiş ilinti noktalarına uygun olan ürünler ilgili yerlere yerleştirilerek müşterilerin ürünleri denemeden üzerlerinde nasıl duracaklarına dair fikir edinmelerine olanak sağlanmaktadır.

Şekil 3: Swivel Görsel Deneme Kabini

Kaynak: https://rmg801f1322.blog.ryerson.ca/2013/10/24/bloomingdales-virtual-dressing-room/, Erişim Tarihi: 10.03.2015

Bunlara ek olarak Swivel uygulaması stoklara ve mağazalara ulaşma fırsatı sunmaktadır. Benzer bir teknoloji ile ilerleyen dönemlerde e-ticaret siteleri, web kameraları ve akıllı mobil telefonlar sayesinde bu tip uygulamaları hayata geçirerek müşterilere ürünleri sanal olarak denetme fırsatı bulabileceklerdir

https://www.youtube.com/watch?v=8qg_GjJoYDY

Video 2: Swivel Görsel Deneme Kabini

Perakende sektöründe artırılmış gerçeklik uygulamaları birçok şekilde kullanıcı deneyimini geliştirebilmektedir. Örneğin yaya halinde ve yaşadığı yerden farklı bir semtte bulunan bir kullanıcının acilen açık hava spor ayakkabı alması gerekiyorsa firmanın artırılmış gerçeklik uygulamasını kullanarak yakındaki dükkânları ve hatta gitmeden önce aradığı ürünün stokta olup olmadığını görebilme imkânına sahip olabilmektedir. Bu da ilgili müşteriyle mağazayı en hızlı şekilde buluşturmayı sağlamaktadır. Aynı zamanda, Ikea firmasına ait örnekteki gibi kullanıcının satın alacağı ürünü gerçek ortamında, bir diğer ifadeyle evinde görebilmesini sağlamaktadır. Böylece satın almadan sonra yaşanabilecek memnuniyetsizlikler azaltılabilmektedir. Online mecralarda ise De Beers mücevher örneğinde olduğu gibi kullanıcının mücevherleri mağazaya gitmeden denemesine olanak sağlanmaktadır. Bu da fiziksel mağaza ve online mağazanın sunabildiği olanaklar arasındaki farkı en aza indirgeme fırsatı sunmaktadır. TopShop, Shiseido, American Apparel, De Beers, Converse TopShop, Lacoste, Burberry, Ray-Ban, Sephora, Bloomingdale gibi markalar perakende sektöründe başarılı artırılmış gerçeklik kampanyaları gerçekleştirerek müşterilerine farklı bir pazarlama iletişimi modeliyle yaklaşmayı başarmışlardır.[5]

[1] Gülsüm Çiğdem Çavdaroğlu, “Smart Facıal Feature Regıons and Facıal Feature Poınts”, Yıldız Teknik Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Harita Mühendisliği Bölümü, İstanbul, 2011, s.246.

[2] http://www.teknoblog.com/video-arttirilmis-gerceklik-teknolojisi-simdi-de-makyaj-aynalarinda-16852/

[3] http://modiface.com/news.php?story=540

[4] http://ab.org.tr/ab13/bildiri/144.pdf

[5] https://www.linkedin.com/pulse/20141128162658-121751331-yeni-bir-pazarlama-modeli-augmented-reality,

 

 

Fatih Bilici

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe