Prag – Çek Cumhuriyeti

prague-x2

Çek Cumhuriyetinin başkenti olan Prag ”Avrupa’nın Kalbi” ve ”Masal Şehri” gibi isimlerle de anılır. Prag hem doğal güzellikleri hemde dünyanın ek şık kentlerinden bir tanesi.


 

 

Venedik – İtalya

nl_Venedik_sokaklar

İtalya’nın en güzel şehirlerinden bir tanesi olan Venedik kanallarla birbirinden ayrılmış ve birbirine köprüler ile bağlı olan 118 tane adanın üzerine kuruludur. Ayrıca bu şehir Dünya Mirasları listesinde de yer almaktadır.


 

 

Roma – İtalya

800px-Collage_Rome

İtalya’nın en kalabalık şehri olan Roma Bizans’tan eserler taşıyarak turistlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır.


 

 

Bern – İsviçre

resized_750x375_750x375_altstadt-panorama

Aare Nehri’nin ikiye bölmüş olduğu bu kent sakin ve huzur dolu bir kenttir. Bern Unesco tarafından Dünya Mirasları Listesinde yer alır.


 

Los Angeles – Amerika Birleşik Devletleri 

800px-TE-Collage_Los_Angeles

 

Kaliforniya eyaletinde bulunan ve Büyük okayanus’un doğu kıyısında yer alan Los Angeles Amerika’nın en kalabalık 2. Şehridir. Beverly Hills, Santa Monica ve Hollywood gibi ünlü noktalar bu şehirde yer almaktatır.


 

 

 

Dubai – Birleşik Arap Emirlikleri 

CollageDubai

Birleşik Arap Emirliklerin’de yer alan 7 emirlikten birisidir. Ortadoğu’nun en modern kentidir. Lüks otelleri ve etkinlikleriyle tatil için mükemmel bir şehirdir.


 

 

Amsterdam – Hollanda

2644023246_2d1a5c5cc4_b

 

”Özgürlüklerin Kenti” olarak bilinir. Hollanda’nın başkentidir. İsmini Kuzey denizi’ne dökülen Amstel Nehrin’den alır.  Ayrıca Avrupa’da ki en köklü şehirlerden birisidir.


 

 

SarayBosna – Bosna-Hersek

saraybosna-2-0

Sadece bu resim ile görenlerin ilgisini çekmeyi başaran Mostar Köprüsü ile Saray-Bosna Dinar Alpleri ile çevrili bir şehirdir. Ayrıca Osmanlı‘nın 1463’te burayı ele geçirmesiyle Türklerin Avrupa’da kurduğu en büyük kent olmuştur.


 

 New York City – Amerika Birleşik Devletleri 

shutterstock_99855551

Amerika‘nın en kalabalık şehri olan New York ayrıca dünya’nın en kalabalık metropollerinden biridir. Özgürlük heykeli, Times Meydanı, Empire State binası ve Central Park ile turistleri cezbetmektedir.


 

 

Rio de Janeiro – Brezilya 

35-jpg

Güney Atlantik’te yer Alan Rio de Janeiro, Brezilya’nın en kalabalık 2. şehridir. Mükemmel Manzaraları ve festivalleriyle ünlüdür.


 

Paris – Fransa

eiffel-1024x701

Fransa’nın başkenti olan Paris Seine nehrinin iki yakasına kurulmuştur. ”Işık Şehri” olarak anılmaktadır. Ekonomik ve Politik olarak önemli bir yere sahiptir. Eyfel Kulesi, Şanzelize, Louvre Müzesi,Eglise de la Madeleine gibi önemli yerleri vardır.


 

İstanbul – Türkiye

istanbul-enter

 

Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul kültürel tarihi ile önemli bir yere sahiptir. Anadoluyu Avrupa’ya bağlayan çok önemli boğazlara sahiptir. Avrupa ile Asya  arasında köprü görevi gören şehir 2 uç üzerine kurulmuştur. Ayrıca Dünyada’ki en önemli kentlerden biri olan İstanbul Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu gibi 3 önemli dünya İmparatorluğuna başkentlik yapmıştır.

 

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe