Dünyanın dört bir yanındaki fotoğrafçıların 12. Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Profesyonel, “Açık” ve “Gençlik” yarışmalarına katılmak için sadece bir ayı kaldı. Bu global ve prestijli ödüller, www.worldphoto.org/swpa adresinden herkesin ücretsiz katılımına açık.

Teslim tarihinin sona ermesi vesilesiyle dünyanın önde gelen profesyonel fotoğraf sanatçıları, ödülün kariyerlerine sağladığı uluslararası basında görünürlük, galeride temsil edilme ve kitap anlaşmaları gibi avantajlarla ödüllerin dünya çapında sunduğu eşsiz platforma da vurgu yaptılar.

[irp posts=”32877″ name=”NASA’daki bilim insanı: Uzaylılar Dünya’yı çoktan ziyaret etmiş olabilir””]

Bunun yanı sıra, ödüllerin yaratıcısı Dünya Fotoğraf Organizasyonu, 2019 Ödülleri’ne katılan fotoğraflardan oluşan yeni bir seçki yayınladı. Dünyanın dört bir yanından fotoğrafçıların çalışmaları olan bu fotoğraflar, değerlendirmenin tek bir fotoğraf üzerinden yapıldığı Açık Yarışma’nın alt kategorilerinden çeşitli konu başlıklarını kapsıyor.

Uluslararası düzeyde övgü alan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, fotoğrafçılık dünyasında yılın en önemli olayları arasında kabul ediliyor. Ödüllerde, her yıl, bir önceki senenin en iyi çağdaş fotoğrafları ödüllendirilirken geniş bir yelpazedeki fotoğraf türleri de takdir ediliyor.

Dünya Fotoğraf Organizasyonu CEO ve kurucusu Scott Gray, “Her yıl, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, fotoğrafçılık alanında yükselen yetenekleri keşfederken tanınmış sanatçılara da çalışmalarını takip eden global bir izleyici kitlesi kazandırıyor. Katılımları ve saygıdeğer jüri üyelerimizin seçimini görmek için sabırsızlanıyorum” dedi.

Sony Europe Ürün Pazarlama Direktörü Yann Salmon-Legagneur da Gray’in konuşmasına ek olarak şunları söyledi: “Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri, gerek fotoğrafçılığı tüm çeşitliliği ile takdir etmemiz gerekse dünyanın dört bir yanından olağanüstü yetenekleri gözler önüne seriyor.”

Üç tanınmış çağdaş fotoğrafçı, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’ndeki başarılarının kariyer gelişimlerini nasıl olumlu şekilde etkilediğini anlattılar. İfadeleri, ödüllerin istisnai fotoğrafçıların yeteneğini desteklemekteki başarısını gözler önüne seriyor:

Dünya çapında tanınırlık ve koleksiyonlara girmek

Büyük övgü toplayan Macau (Çin) doğumlu Portekizli fotoğrafçı Edgar Martins, Londra’daki Sanat Üniversitesi ve Kraliyet Sanat Koleji’nde Fotoğrafçılık ve Sosyal Bilimler eğitimi aldı. 54. Venedik Bienali’nde, Macau’yu temsil eden Edgar Martins’in çalışmaları dünyanın dört bir yanında yaygın olarak sergilendi ve önemli müze koleksiyonlarına girdi. Hem 2009 hem de 2018 Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde başarılı oldu. Martins başarısını şöyle anlattı: “Medyanın ödüllere tepkisi olağanüstüydü; dünyanın dört bir yanında basında ve televizyonlarda yansıma buldu. Çalışmalarıma muazzam bir uluslararası platform sağlamanın yanı sıra, aynı zamanda koleksiyoncu, küratör, galeri ve müzelerin dikkatini de fotoğraflarıma çekti… Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nde yer almalarının doğrudan bir sonucu olarak, eserlerim birçok özel ve kamuya açık koleksiyon tarafından satın alındı.”

Çalışmaların yayınlanması

İngiliz fotoğrafçı Amanda Harman, çeşitli kamusal ve ticari müşteriler için bir dizi serbest, kadrolu ve proje bazlı iş yaptı. Çalışmaları yaygın olarak sergilenen ve müze koleksiyonlarında yer alan Harman, aynı zamanda Batı İngiltere Üniversitesi’nde Fotoğrafçılık Kıdemli Okutmanlığı yapıyor. 2014’te Profesyonel Yarışma’nın Natürmort kategorisini kazanan Harman’ın Akıcı bir Manzara başlıklı serisi de 2018’de Profesyonel Manzara kategorisinde kısa listeye kaldı. Yakınlarda, ise Another Place yayıncılık ile bir kitap anlaşması imzaladı (detaylara buradan ulaşabilirsiniz). Harman, “Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’ne katılmak, benim için harika şeylerin önünü açtı. 2014 ödüllerinde kazandığım Sony fotoğraf makinesi ile çektiğim bir resim ile 2018 ödüllerinde kısa listeye kalmanın -ve kitap anlaşması imzalamanın- resmi mükemmel şekilde tamamladığını hissediyorum. Ödüllerin kariyerime yardımcı olduğuna hiç şüphe yok ve sonraki adımlar da beni heyecanlandırıyor” dedi.

Galeride temsil

Central Saint Martins Sanat ve Tasarım Okulu’nda fotoğrafçılık eğitimi alan, 2018’de Yılın Fotoğrafçısı seçilen tanınmış İngiliz sanatçı Alys Tomlinson, editöryal, tasarım ve reklam fotoğrafçılığını kişisel projeler ile birleştiriyor. Tomlinson, Ödülü kazanmanın aralarında prestijli bir güzel sanat fotoğraf galerisi tarafından temsil edilmenin de bulunduğu, doğrudan birçok yeni fırsatın önünü açtığını belirtiyor. Tomlinson şöyle konuşuyor: “Yılın Fotoğrafçısı Ödülünü kazanmak, benim için HackelBury Fine Art tarafından temsil edilmenin de aralarında bulunduğu harika şeylerin önünü açtı. Prestijli bir çağdaş fotoğraf galerisi tarafından temsil edilmek ve çalışmalarımın onlarla birlikte dünyanın dört bir yanında sergilendiğini görmek harikaydı. Üstüne üstlük, ödülü kazandığımdan beri, seri için bir yayıncı da buldum ve kitabım bahar 2019’da GOST Books tarafından yayımlanacak.”

TESLİM TARİHLERİ VE JÜRİ

2019 jüri üyeleri, aşağıdaki yarışmalarda, geçen yılın en iyi çağdaş fotoğrafçılık eserlerini ödüllendirmekle görevlendirildi:

Açık – 10 kategoride en iyi tek fotoğraf

Gençlik – 12-19 yaşlar arasındaki fotoğrafçıların belirlenen konuyu işlediği en iyi tek fotoğraf

Ulusal Ödül – 60’ı aşkın ülkeden bir yerel fotoğrafçının çektiği en iyi tek fotoğraf

Teslim Tarihi: 4 Ocak 2019

Professional – 10 fotoğraftan oluşan en iyi seri

Teslim Tarihi: 11 Ocak 2019

Yarışma ve kategorilerin tam listesine buradan ulaşılabilisiniz

Jüri heyetlerinin başkanlığını editör, fotoğrafçı ve prodüktör Mike Trow (Profesyonel yarışma) ve Saatchi Saatchi & Prodigious Fotoğraf Direktörü / Sanat Prodüksiyonu Başkanı Rebecca McClelland (Açık, Gençlik yarışmaları ve Ulusal Ödüller) yapıyor. 2019 jüri heyeti hakkında detaylı bilgiye www.worldphoto.org/2019-judges adresinden ulaşılabilir.

Ödüller ve sergi

Ödüller, Yılın Fotoğrafçısı için 25.000 ABD Doları ve genel Açık yarışmayı kazanan isim için 5.000 ABD Doları olarak belirlendi. Tüm kategorileri kazanan isimler, en son Sony Dijital Görüntüleme ekipmanı kazanırken genel yarışma ve “Profesyonel” kategoriyi kazanan isimler, 17 Nisan 2019 Çarşamba günü düzenlenecek olan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri yemeğine katılmak üzere Londra’ya getirilecek.

Ödüllerde kazanan ve kısa listeye kalan fotoğraflar, yine Londra’daki Somerset House’ta sergilenecek. 18 Nisan – 6 Mayıs 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan sergi, Mart 2019’da açıklanacak olan Fotoğraf Sanatına Üstün Katkı Ödülü’nü kazanan ismin yeni özel eserlerini de içerecek. Ödülün önceki sahipleri arasında, Candida Höfer (2018), Martin Parr (2017), RongRong&inri (2016), Elliot Erwitt (2015) ve Mary Ellen Mark (2014) da bulunuyor.

Bundan sonraki duyuru tarihleri

  • 5 Şubat 2019 – Açık ve Gençlik kısa listeleri
  • 26 Şubat 2019 – Açık ve Ulusal Ödül kazananları
  • Mart 2019  Fotoğrafçılığa Üstün Katkı Ödülü duyurusu
  • 2 Nisan 2019  Profesyonel ve Öğrenci kısa listeleri
  • 17 Nisan 2019 – Yılın Fotoğrafçısı, Profesyonel kategoriyi kazanan isimler ve genel Açık, Gençlik ve Öğrenci ödülü kazananları

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir