Trump çelik ve alüminyuma tüm Dünyada vergi koydu, bunun üzerine tepki gösteren ekonomistler ve iktisadçılar karşında Donald Trump, vergiyi koydu. Artık daha pahalı olacak.


Çelik ve Alüminyüm üreticilerinden olan Amerika Birleşik Devletleri, Başkanı Donald Trump tarafından vergi konuldu. Artık Alüminyüm ve Çelik tüm dünyada daha pahalı satılacak, buna gümrük vergisi adını veren Donald Trump, bu kararının Çin‘in misillemesine neden olabileceği belirtilirken, Avrupa Birliği’nden de tepki geldi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Çelik ve Alüminyum sektörü yöneticileriyle Beyaz Saray‘da gerçekleştirdiği toplantıyla birlikte yeni gümrük politikasıyla ilgili önemli kararlar alındığını açıkladı.


[irp posts=”23550″ name=”Bilim Gündeminde Bu Hafta – 7 Mart 2018″]


Trump‘ın aldığı karar doğrultusunda ABD önümüzdeki haftadan itibaren Çelik ithalatında yüzde 25, Alüminyum ithalatında ise yüzde 10 gümrük vergisi uygulamaya başlayacak. Ayrıca bu vergi kararları uzun süre yüyürlükte kalacağını belirten Trump, bununla ilgili bir muafiyet düşünmediklerini söyledi.

Başkanlık bu hamlenin Amerika Birleşik Devletleri endüstrisini korumak için yapıldığını belirtirken, Çelik ve Alüminyum ithalatına gümrük vergisi koyulmasını eleştirenler ise istihdam artışı sağlamayacağını savunduklarını bu kararın Çin‘le bir ticaret savaşına yol açabileceğini belirtiyor.

Bunun üzerine Alüminyum ve Çelik kullanılan her ürüne %5-10 zam gelmesi bekleniyor.


[irp posts=”16597″ name=”Elektrikli Spor Araba : Tesla Roadster”]


 

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir