1795’ten beri hayatımızda olan, 1875’te bir prototipe bağlanan kilogram, artık Planck Sabiti (h) üzerinden tanımlanacak.

20 Mayıs’ta yürürlüğe girecek değişiklik, hemen gündelik yaşamı etkilemese bile bilimsel açıdan büyük önem taşıyor.

[irp posts=”31743″ name=”Bilimin Çözemediği 10 Olgu”]

1889’da Paris’te toplanan Uluslararası Tartılar ve Ölçüler Genel Konferansı’nda kabul edilen kilogramın orjinal prototipi (Le Grand K/Büyük K), Paris’in dışındaki Breteuil Pavyonu’nda kilitli bir kasada hava geçirmez üç fanusun içinde tutuluyor. Yüzde 90’ı platin, yüzde 10’u iridyumdan yapılma. Yani Büyük K, kilogramın ta kendisi.

[irp posts=”32396″ name=”Eski Sayılan Ama Asla Eskimeyecek Olan Hobilerden Biri: Kitap Okumak”]

Her ülkede bu orijinal kilogramın bir kopyası var ve ölçüm mevzuatları ona göre ayarlanıyor. Gelgelelim bu kopyalar orijinaliyle karşılaştırma için her 40 yılda bir Paris’e gönderildiğinde, elementlerin ömürleri gereği hem kopyaların hem de orjinalin değiştiği sonucuna varıldı. Orijinal aradan geçen zamanda 50 mikrogram kayba uğradı, yani 50 milyonda bir oranında zayıfladı.

Bu, bilim-teknoloji araştırmaları açısından çok büyük bir kayıp. Nano teknolojiden uzay bilimlerine dek en karmaşık bilimsel çalışmalarda bile kilogram kullanılıyor. İlk orjinal kilogramın hatalı olması halinde bu çalışmaların da hatalı olması kaçınılmaz hale geliyor. Dolayısıyla kilogramı kesin bilinen bir fiziksel sabite bağlamak gerekiyor. Bu da adını fizikçi Max Planck’tan alan, kuantum fiziğinden bilinen Planck Sabiti (h) oldu. Birimi kg m²/ s olan Planck Sabiti, ışık içerisindeki en küçük enerji topluluğu olan fotonların enerji ile frekansları arasındaki sabit oran.

[irp posts=”32215″ name=”Yapay Zeka Tarafından Çizilen Tablo, Tam 432 Bin Dolara Satıldı!”]

Konferansta kilogramın yanısıra amper, Kelvin ve molun da tanımı değiştirildi. Yeni tanım, 20 Mayıs 2019’dan itibaren bütün dünyada geçerli olacak.

[irp posts=”32321″ name=”Yurtdışından getirilen cep telefonu harcına zam geldi!”]

Kaynak: SputnikBarış Özcan

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir