Bilinçaltını hedef alan ve subliminal reklamcılıkta denen bu tür reklamlar ilk kez 1950’li yıllarda Amerika’da ortaya çıktı.

Reklamcılık uzmanı James Vicary , sinema salonlarında yaptığı bir deney sonucunda patlamış mısır ve kola satışlarının arttığını iddia etti. Bu deneyde insanlar filmi izlerken, saliselik görüntüler halinde ‘patlamış mısır ye’ ve ‘Kola iç’ sloganları çıkıyordu.İzleyenler bu sloganları bilinçli bir şekilde algılayamadığı halde, bilinçaltına hitap eden bu sloganlar sayesinde kola satışlarının yüzde 18.1, patlamış mısır satışlarının ise yüzde 57.7 arttığı iddia edildi. Amerika ve İngiltere gibi ülkelerde bilinçaltı reklamları yasaklandı.

Bilinçaltı reklamlarının etkisinin kanıtlanmasının ardından ve bu yöntemin kullanımının artmasından dolayı bu gibi yöntemlerin kullanılmasını önlemeye yönelik yasalar çıkartıldı. Ülkemizde RTÜK bilinçaltı reklamı “Teknik cihazlar vasıtasıyla televizyon yayınlarında çok kısa süreli görüntüler kullanarak, izleyicilerin ancak bilinçaltıyla algılayabilecekleri ürün veya hizmetlerin tanıtılmasına ilişkin mesajlar içeren reklamlar” olarak tanımlamıştır. Gizli reklam ve bilinçaltı reklamı,tüketicinin korunması bakımından yasalarla yasaklanmıştır.

Her gün maruz kaldığımız uyaranların verdiğimiz kararlar ve yaptıklarımıza etkileri şaşırtıcı gerçekten.Bir ayakkabı,telefon ya da reklamını gördüğümüz herhangi bir eşyayı alırken,reklamların verdiğimiz kararlardaki etkilerini düşününce aslında kendi hür irademizle değilde,bizi yönlendiren dış uyaranların bu kararları verirken bizi teşvik ettiği düşüncesi ürkütücü geliyor açıkçası.Konunun daha iyi anlaşılması için,reklamların farkında olmadan bilinçaltımıza nasıl empoze edildiğini gösteren aşağıdaki videoyu izlemeniz yeter.

Derren Brown reklam ajansındaki iki uzmana bir görev verir. Doldurulmuş hayvanlar için açılacak mağaza zincirine; isim, logo ve görseller yaratmak ve sadece 30 dakikaları vardır. Ancak uzmanlardan habersiz olarak; bunun için subliminal ikna yöntemini kullanacaktır. Pek çoğumuzun gün içerisinde maruz kaldığı, markalar tarafından zekice oluşturulmuş reklam deneylerine bu defa reklam uzmanları maruz bırakılacaktır.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir