2011 yapımı olan film Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı Ödülü’nü kazandı.Filmin başrol oyuncuları Leila Hatami ve Peyman Moadi’nin ve diğer ekip oyuncuları da En İyi Erkek ve Kadın Oyuncu ödüllerini paylaştı.

Adından da anlaşılacağı üzere bir ayrılığı konu alıyor film.Simin, kocası Nader ve kızı Termeh ile birlikte İran’ı terk edip başka bir ülkeye taşınmak istemektedir.Kocası Nader’in alzheimer hastası olan babasını bırakmak istememesi üzerine Simin eşinden ayrılma kararı alır.

Simin boşanma davası açar ama kabul edilmez ve ailesinin yanına taşınır.Simin kızını da yanında götürmek ister ama kızı Termeh babasının yanında kalmak ister.Nader eşi evi terk edince kızı ve babasına bakması için hamile bir bayan tutar.Karışık olan işler daha da karışır ve söylenen yalanlar dolayısıyla işler daha da içinden çıkılmaz bir hal alır.

Söylenen tek bir yalanın nelere mal olacağı ve insanların hayatlarını nasıl değiştirebileceğini gösteren güzel bir filmdi.Kendinizi sırayla herkesin yerine koyup ben olsam ne yapardım diye sorarken buluyorsunuz. Kimin yerine koyarsanız koyun kendinizi herkes haklı geliyor size,filmin güzelliği de burda aslında herkesin kendi penceresinden bakabiliyorsunuz filmi izlerken,herkes kendi ahlak ve toplum normlarına göre değerlendiriyor karakterleri filmin amacı da bu zaten kimin haklı olduğunu izleyicinin kararına bırakmak.

İran filmlerini sevenler,toplumsal konuları içeren ve izleyene bir şeyler katan filmleri tercih edenler için tavsiye ediyorum…

 

Konusu:”Film, boşanmak üzere olan ama çocuklarının velayeti konusunda ikileme düşen bir çiftin öyküsünü anlatıyor. Simin, kocası Nader ve kızı Termeh ile birlikte İran’ı terk etmek istemektedir. Nader’in Alzheimer hastası babasını bırakmayı reddetmesi üzerine boşanma davası açan Simin, dava talebi reddedilince anne babasının evine gider. Termeh ise babasıyla kalmaya karar vermiştir. Nader kızına ve babasına bakması için hamile bir genç kadını tutar; ama bu durum daha fazla soruna yol açacaktır.”

  • Orijinal İsmi: Jodaeiye Nader az Simin
  • Tür: Dram,polisiye
  • Vizyon Tarihi:1 Temmuz 2011
  • Yapımı:2011 – İran
  • Süre:123dk
  • Oyuncular:Leila Hatami, Peyman Moaadi, Shahab Hosseini
  • Imdb Puanı:8;4

Yazı önerilerimize göz atmayı unutmayın!

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir