Yaşı küçük ama başardıkları büyük olan eğitim aktivisti Malala Yusufzay’ı gelin hep beraber tanıyalım.Hayatı ve yaşadıklarını örnek alarak,bir insanın tek başına neler yapabileceğini görüp kendi yaşamımızda engel olarak gördüğümüz ya da yapamam diye düşündüğümüz şeyleri gelin tekrar düşünelim.

12 Temmuz 1997’de Pakistan’ın kuzey batısında bulunan Swat bölgesinde dünyaya geldi Malala Yusufzay.Babası Ziauddin Yusufzay evlerinin yanında bir okul yönetiyordu. Ziauddin Yusufzay tam bir eğitim savunucusuydu ve Taliban’in kızların okumasını engellemesine karşın sözünü esirgemeyen bir muahlifti aynı zamanda.Böyle bir aileden gelen Malala dünyaca tanınan genç bir aktivist olarak babasının yolunda devam eder.

Taliban’ın Swat üzerindeki askeri gücünün artıp yasakların çoğaldığı ve babasının okulunun kapanacağını öğrendiği bir zaman da  BBC’nın Urduca servisi için bir blog yazmaya başlar.Ölümle tahdit edilmesine rağmen kararlı bir şekilde kızların eğitim hakkını savunmaya devam ederken  BBC blogunun yazarı olduğu The New York Times için yapılan bir belgeselde ortaya çıkar ve ifşa olur.

Herşeye rağmen Malala eğitim hakkını savunmaya devam eder ve 2011 yılında  ”Pakistan’ın İlk Gençlik Barış Ödülünü” kazanır.Dünyaca tanınırlığı ve popülaritesi sonucu Taliban liderleri tarafından öldürülmesine karar verilir.9 Ekim 2012’de Malala ve arkadaşları okuldan eve dönerken silahlı saldırıya uğrar.Malala saldırıda hayatta kalmıştır ama durumu ciddidir.Birleşik Krallık’taki Birmingham şehrinde askeri yaralanmalar konusunda uzmanlaşan bir hastaneye götürülür ve tedavi altına alınır. Ocak 2013’te taburcu edilir.Bu saldırı sonrası Pakistan’da yoğun protestolar olur  ve 2 milyondan fazla kişi eğitim için dilekçe imzalar ve akabinde Pakistan’ın ilk Ücretsiz ve Zorunlu eğitim kanun tasarısı hızla onaylanır.

Malala 10 Aralık 2014’de Nobel Barış Ödülüne layık görüldü.Almış olduğu $1.1 milyonluk ödülü Pakistan’daki kız çocukları için ortaokul yapılması için bağışladı.

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir