Teknolojiyi kullanmayı seven bir toplumuz ve bunu özellikle akıllı telefon,tablet,bilgisayar olarak değerlendiriyoruz. Yeni nesil doğumdan itibaren teknoloji ile tanışıyor ve kendisine yasak olsa bile takip ederek öğreniyor.

Telefonu eline aldığı zamanlarda sizi taklit ediyor ve hayretler içerisinde kalmanızı sağlıyor. Aslında şaşırmamak gerek. Çünkü yeni nesil tam olarak teknolojinin ortasına doğuyor, aslında onları bundan uzak tutmaya çalışmak onlar için haksızlık olur. Yapmamız gereken şey sağlıklı, kontrollü şekilde  onların teknolojiyi kullanmasını sağlamaktır.

[irp]

Unutmayın onların  geleceklerinin tüm ayrıntısında teknoloji mutlaka olacak.

Bu yazımda sizlere bir öğrencinin tabletinde,telefonunda yada bilgisayarında olması gereken, mutlaka fayda sağlayacak birkaç programdan bahsedeceğim.Sadece okulda eğitim gören öğrenciler için değil okul öncesi çocukları da elbette unutmadım.

Skitch: Hem gündelik hayat hem de okul hayatında kullanılabilecek bir programdır. Fotoğraflar, haritalar, web sayfaları veya pdf dosyaları üzerinde işaretleme yapmanızı sağlarken dikkat çekmek istediğiniz noktalara vurgu yapmanızı da sağlıyor. Üstelik ücretsiz ve üyelik istemiyor.

Canva: İnfografik,poster, logo,afiş bir çok konuda size yardımcı olacak olan bir web tabanlı tasarım uygulamasıdır. İçerisinde yüzlerce tasarım bulunmaktadır. Uygulama ücretsizdir yalnız daha fazla görsel talep edenler için bir miktar ödeme yapması istenir. Kayıt olduktan sonra karşınıza çıkacak olan panelden istediğiniz tasarımı belirleyip yapabilirsiniz.

Prezi: Bir öğrencinin korkulu rüyası tahtaya kalkmaktır. Bunu birde teknoloji çağında yapmak demek direk tahtada  slayt olarak sunum yapmak demektir. Prezi ile profesyonel  sunumlar hazırlayarak tahtada fark yaratabilirsiniz. Klasik yöntemlerden sizi kurtaracak olan bu program aynı zamanda ilerde bir şirkette çalıştığınız zaman kullanabileceğiniz sizi ileriye hazırlayan bir program.

[irp]

ClassDojo: Ödev kontrollerini yapmak ve bunu öğrenci, veliyle paylaşmak artık daha zevkli.Tablet ve cep telefonlarında ücretsiz olarak rahatlıkla kullanılabilen bu program hem öğretmen hem de okul idaresi tarafından kullanılan bir yazılımdır. Ders anında öğretmen puanlama yapabilir ve veli, öğrenci sistemden bunu takip edebilir.Öğrenci ödevlerini ve puanlarını buradan takip edebilir. Uygulamada öğretmen-veli arasında mesajlaşma sağlayabilecek bir arayüz vardır.

Mc Ali Baba: Okul öncesi çocukların hayvanları kolay öğrenmelerini şarkılar eşliğinde sağlayan Türkçe bir uygulamadır.

Math Puppy: Eğlendirirken öğreten programlardan biri olan köpek ile matematik uygulaması sayesinde çocuğunuz tablet kullanırken öğrenme sağlayabilir.

Colouring Me: Boyama etkinliği ile hem interneti kaliteli kullanır hemde zamanı güzel değerlendirirken renkleri öğrenir.

Baby Bus: Vücut kısımları, ulaşım araçları, renkler ve hayvanlar gibi kategorileri eğlendirirken öğretir.

MemOzi: Teknolojiyi kullanırken bir yandan da hafızayı kuvvetlendirmek için faydalı olacak olan bu uygulamadaki oyunlar hafıza oyunlarından oluşmaktadır.

Teknolojiden korkmadan sağlıklı şekilde çocuklarımıza aşılamak dileğiyle…

[irp]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe