Zeki fikirler ortaya atmak için zihnin sahip olması gereken bazı vasıflar var.

Mesela düşünme süreçlerini eğitebilmek, pek çok bilgiye sahip olmak ve bir sorun veya fikre odaklanmak. İşte daha kıvrak bir zeka için herkesin yapabileceği basit şeyler…

Daha kıvrak bir zeka için 11 basit öneri

Güne su içerek başlamak, düzenli not tutmak, asansör yerine merdiven kullanmak, şekeri azaltmak gibi küçük değişikliklerle zihninizi geliştirebilirsiniz.

Akıl, doğduğumuz andan itibaren durmaksızın gelişir, esner, dünyamızı değiştirir. Öğrendiğimiz bilgiyi öncekilerle yoğurur, anlamlı bir hale getirir ve bize yeni ufukların kapısını aralar. Bu esnada bizim gündelik hayatımızda var olan, takip ettiğimiz, izlediğimiz, okuduğumuz, gördüğümüz her şey bilgilerin yeniden şekillenmesine yardımcı olur. Daha akıllı ve huzurlu yaşamak için zihnimize gönderdiğimiz her bilgiyi seçmek ve aklımızı şekillendirmek de bizim elimizde.

Yazı önerisi
Kişisel Motivasyonu Artırmak ve Korumak İçin 17 Yöntem

Zeki fikirler ortaya atmak için zihnin sahip olması gereken bazı vasıflar var. Mesela düşünme süreçlerini eğitebilmek, pek çok bilgiye sahip olmak ve bir sorun veya fikre odaklanmak. Tüm bunlar bir araya geldiğinde yaşam daha anlamlı hale geliyor.

Şimdi size sıralayacağımız ipuçlarıyla her gün zihninizi geliştirebilecek ve hayatınızı kolaylaştırabileceksiniz.

1.Her sabah su için

Uyku boyunca vücudunuz susuz kalır. Sabah yataktan kalkar kalkmaz mutlaka bir bardak su için. Yarım saat içinde ikinci bardak suyunuzu da içtikten sonra kahvaltınızı yapabilirsiniz. Yapılan çalışmalar, su içmenin zihnin görevlerini tamamlamak için yeteneği artırdığını gösteriyor.

Yazı önerisi
''NOBODY'S CHİLD'' Akıl Hastanesinde Hastayken Oranın Yöneticisi Olan Kadın

2. Çalışırken yeşil çay için

Çalışan insanın vazgeçilmez içeceği kahvedir ama zihni uyaran ve ona iyi gelense yeşil çaydır. Matcha yeşil çayı, içinde bulunan aminoasit sayesinde beyin dalgalarında artışa neden olur. Böylece uyku getirmez ve yaptığınız işe rahat odaklanmanızı sağlar.

3. Gün boyu şeker kullanmayın

Şekeri tamamen hayatınızdan çıkarmanız esasında çok iyi olur. Fakat çıkarmakta zorlanıyorsanız, en azından gün içinde şekere olan odağınızı başka yöne kaydırın. Bazen çayınıza şeker yerine bal katarak ya da hiç şeker atmamayı deneyerek bile bir ilerleme kaydedebilirsiniz. Çok yüksek miktarda kullanılan şeker yüzünden beyin fonksiyonları iyi çalışmayabilir, haberiniz olsun.

4. Sosyal medyaya günde iki defa bakın

Beyin, ona yüklediğiniz gerekli gereksiz her bilgiyi biriktirir. Gün içinde sosyal medya hesaplarınıza girdiğiniz an zamanın nasıl geçtiğini muhtemelen fark etmiyorsunuz. İyi ve kötü birçok habere maruz kalan beyninizi biraz dinlendirmek önemli. Kendinize bir süre belirleyin ve hesaplarınızı günde yalnızca iki kez ziyaret edin.

Yazı önerisi
21 Eylül Dünya Temizlik Günü'nde 1 günlüğüne doğayı temizleyin!

5. Dizi veya film izlemeyin, oyun oynayın

Televizyon izlemek pasif bir eylemdir, size bilgi aktarılırken siz sadece bakar ve izlersiniz. Televizyon izlemek yerine zihninizi çalıştıracak oyunlar oynayabilirsiniz. Araştırmalar gösteriyor ki, Super Mario oyunu bile beynin gelişiminde önemli bir etkiye sahip.

6. Televizyon izlemek yerine kitap okuyun

Kitap okumak, tıpkı video oyunundaki gibi zihninizin ve hayal gücünüzün gelişmesine yardımcı olur. Karakter ve mekânları aklınızda canlandırdığınızda imgesel dünyanız genişler ve bu da sosyal ilişkilerinize yansır.

Yazı önerisi
''NOBODY'S CHİLD'' Akıl Hastanesinde Hastayken Oranın Yöneticisi Olan Kadın

7. TED konuşmalarını izleyin

Son yılların ilham veren konuşmalarını düzenli olarak izlemek ufkunuzu açar. Farklı konu başlıklarında öncü isimlerin kısa ve çarpıcı konuşmaları arasında kendinize uygun olanları haftada birkaç kez izleyin. Yeni bilgi ve fikirler her zaman öğreticidir.

8. Küçük egzersizler yapın

Beden ve zihin birbirine sağlam iplerle bağlıdır. Gün boyu sadece zihni çalıştırmak yetmez, bedenin hareketi de zihninizi açar. En basitinden asansör yerine merdiven kullanın, gün içinde esneme hareketleri yapın. Bu küçük hareketler bile sizi daha dinç hissettirecek.;

Yazı önerisi
Kişisel Motivasyonu Artırmak ve Korumak İçin 17 Yöntem

9. Sizinle aynı fikirde olmayanlarla konuşun

Herhangi bir konuda aynı doğrultuda düşünmediğiniz biriyle arkadaşça bir tartışmaya girin. Böylece hem fikirlerinizi savunur hem de haksızsanız da karşı tarafın savını dinlemiş olursunuz. Bu tip tartışmalar, kelime dağarcığınızı geliştirmekle kalmaz özgüveninize de iyi gelir.

10. Doğada yürüyün

Ormanda yapacağınız bir yürüyüş kaslarınızı kuvvetlendirirken beyninize de güçlü bir uyarıda bulunur. Oksijen iyi gelir, doğa insan zihnini sakinleştirir ve yürümek, kan dolaşımınızı hızlandırır. Öğle aranızda parkta yapacağınız kısa bir yürüyüş bile gününüzü güzelleştirebilir. Ayrıca yürüyüşlerinizin ne kadar işe yaradığını görmek, kaç kalori yaktığınızı bilmek isterseniz FitWell’in adım sayar özelliğini kullanabilirsiniz.

Yazı önerisi
İçinizdeki Çocuğu Özgür Bırakmanın 5 Yolu

11. Planlı yaşayın

Her zaman yanınızda küçük de olsa bir not defteri olsun. Program yapmak ve aklınıza bir fikir geldiğinde not almak hem merak duygunuzu hem de mantıklı düşünme yetinizi geliştirir. Gün sonunda ertesi günün programını yazın. Bu, üretkenliğinizi artıracaktır.

Yazı önerisi
21 Eylül Dünya Temizlik Günü'nde 1 günlüğüne doğayı temizleyin!

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 9460 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe