Psikoloji

Fazla Hassas Kişilerde Rastlanan 10 Özelllik

Hepimiz yakın çevremizde “fazla hassas” olduğunu düşündüğümüz kişilerle karşılaşmışızdır. Ancak çoğumuz aslında “fazla hassas” tanımının neleri kapsadığını tam olarak bilmiyoruz. Hassasiyet kişinin içe dönüklük seviyesiyle bağlantılı olsa da aslında tam olarak aynı anlama gelmez.

Fazla hassas kişilerin duyarlılıkları kahvenin içindeki kafein miktarından acı uyaranlarına kadar birçok farklı durumda kendisini gösterebilir. Fazla hassas kişilerin en sık yaptığı 9 ortak davranış kalıbına gelin birlikte bakalım;

Bu Test Kişiliğinizle Alakalı Tüm Sırları Ortaya Çıkartacak! (Görsel Test)

Sonuçlar kendi içinde büyük bir oranda doğruyu yansıtmaktadır. Bu çok basit bir test! İçinde birden fazla resim olan bir görüntü var ve siz içinden bir tanesini seçiyorsunuz. Bunun sonucunda da kişiliğiniz hakkında bir teşhis konuluyor ve geleceğiniz hakkında tavsiye veriliyor! Bu testi çözen çoğu kişi test sonuçlarının doğruluğunu onaylıyor!

Savant Sendromu

“Savant” terimi “bilmek” anlamına gelen Fransızca kelimeden türemiştir ve ilk olarak dezavantajlı konumlarıyla bağdaşmayan ya da bağdaşmıyormuş gibi görünen, özel yeteneklerinin yanı sıra zihinsel gelişimi normalden farklı olan olan kişileri tanımlama amacıyla 1887 yılında J. Langdon Down tarafından kullanılmıştır. (Treffert, 1989). Down Syndromu’nu tanımlayan Dr.John Langdon Down, ilk olarak 1887 yılında “idot savant” terimini kullanmış ve 100 yıl boyunca bu isimlendirme kullanılmıştır. “İdyot savant” terimi sıradışı yetenekleri olan zihinsel sorunlara sahip kişileri tanımlamak için kullanılmıştır. Daha sonra Otistik Savant terimi uzun yıllar yaygın olarak kullanılmış, ancak savantların hepsini otistik özellikler göstermediği belirlenerek, Prof.Dr. Darold Treffert tarafından Savant Sendromu terimi ortaya atılmıştır ve bugün yaygın olarak kullanılmaktadır.


DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe