Doğru olduğunu düşündüğümüz 10 yanlış bilgiyi sizler için derledik…

1. Çin Seddi aydan görünebilir.

Ay üzerindeyseniz pek çok şey görebilirsiniz ama Çin Seddi bunlardan biri değildir. 1938 tarihli “Second Book of Marvels” isimli kitabında Richard Haliburton Çin Seddinin ayndan görülebilen insan yapımı olan tek şey olduğunu iddia etti. Ama Çin Seddi sadece en fazla 10 metre genişliğinde ve çevresi ile aynı renkte ve bu da onu bırakın aydan uydudan izlerken bile çıplak gözle görmeyi imkansız hale getiriyor

2. Balık yanında yoğurt yenmez.

Bilinenin aksine balık tazeyse yoğurtla birlikte yenilmesinde sakınca yok. Zehirlenmenin sebebi yoğurt değil, balığın içinde bulunan ‘histamin’ proteini. Bu madde yoğurtta da olduğundan, birlikte yenildiğinde vücuttaki ‘histamin’ miktarı artabiliyor ve alerjik durumu olan kişilerde kızarıklığa ya da kaşıntıya neden olabiliyor. Balığınızın tazeliğine güveniyorsanız, yoğurtla birlikte tüketmenizin hiçbir sakıncası yok.

3. Gökkuşağında yedi renk vardır.

Gökkuşağındaki renkler kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, çivit mavisi ve mor olarak bilinir.İşin aslı, gökkuşağında kesintisiz bir renk spektrumu vardır, ancak insanın renk algısı, ortada bir kuşak serisi olduğu yanılgısını yaratır. Kimi gökkuşaklarında ise insan gözünün görebileceği 7’den fazla kuşak bulunur.

4. Pisa Kulesi yamuk yapılmıştır.

İtalyanların bu ünlü çan kulesi aslında dik olarak tasarlanmış. Fakat yapıldığı tarih olan 1173 yılından itibaren temeldeki yumuşak zemin sebebiyle güneye doğru kaymaya başlamış.

5. Kelebeklerin ömrü bir gündür.

Bazı ergin kelebeklerin ömrü 1-2 aya kadar varabilir. Ömürlerinde birkaç mevsim yaşayabilenler, kış uykusuna yatabilir veya daha sıcak bölgelere göç edebilir.

6. Vejeteryanler asla hayvansal ürün tüketmezler.

Vejeteryanlık bünyesinde birçok alt grubu barındıran bir tarzdır. Balık ve kümes hayvanları, yumurta ve mandıra ürünlerini tüketen vejeteryanların oluşturduğu gruplar vardır.

7. Balıkların hafızası birkaç saniyeliktir.

Japon balığı en az üç aylık bir hafızaya sahiptir

8. Amerika ismi Amerigo Vespucci’den almıştır.

Amerika ismini İtalyan haritacı ve tüccar Amerigo Vespucci’den değil, Galli ve zengin bir Bristol tüccarı Richard Ameryk’ten gelmektedir. Ameryk, John Cabot’un ikinci transatlantik yolculuğundaki baş sermayedardı. Mayıs 1497’de Cabot, küçük gemisi Matthew’le Labrador’a ulaştı ve Vespucci’den iki yıl önce Amerika toprağına ayak basan ilk Avrupalı oldu.

9. Bukalemunlar tehlike hissettikleri anda kamuflaj amacıyla renk değiştirirler.

Bukalemunların renk değiştirmesinin sebebi karşı cinsi etkileme veya vücut sıcaklığını ayarlama da olabilir.

10. Çok şeker yiyen şeker hastası olur.

Fazla şeker alımı ile diyabetli olmak arasında herhangi bir ilişki yoktur.

Yazı Önerilerimize Bakmayı Unutmayın

[irp posts=”13081″ name=”İngilizce Öğrenmeniz İçin İndirmeniz Gereken 5 Uygulama #1″]

[irp posts=”28795″ name=”Dünyanın En Yüksek IQ Derecesine Sahip 5 İnsanı”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir