2 Nisan, Dünya Otizm Farkındalık Günü. Adı üstünde, Birleşmiş Milletler tarafından otizmle ilgili farkındalık yaratmak amacıyla hayata geçirildi.

Konuyu merak edenler, daha fazla bilgi edinmek isteyenler işe Netflix izleyerek başlayabilir. Netflix’te, başta Atypical olmak üzere, otizmi ve otizmlerinin dünyasını anlatan pek çok dizi, film ve belgesel var.

1. Atypical. 2017 yapımı Netflix orijinal dizisi, sevgili edinmeyi aklına koyan 18 yaşındaki otizmli Sam’in dünyasının kapısını aralıyor. Eğlenceli olduğu kadar da düşündürücü.

2. Asperger’s Are Us. Dört arkadaş, dördü de de komedyen ve dördü de otizmli. Her biri kendi yoluna gitmeden birlikte son bir gösteriye hazırlanıyorlar. 2016’da çekilen çarpıcı bir belgesel.

3. Katil Balinaların Umudu. Bir katil balina sürüsünün, otizmli oğlunun duygusal bağ kurmasına yardımcı olabileceğini uman bir anne, onunla Patagonya’ya gidiyor… 2016 Netflix orijinal yapımı.

4. Madre. Zor günler geçiren hamile Diana, ağır otizmli oğlu için bakıcı tutar. Ancak kısa süre sonra bu dadının kötü niyetli olduğundan korkmaya başlar. Psikolojik gerilim. 2016 yapımı.

5. Maraton. 2016 yapımı Güney Kore filmi, maratona katılmayı düşleyen otizmli Cho-won’un gerçek hikayesinden esinlenilerek çekildi.

6. Touch. 2012 yapımı dizide, konuşamayan ancak geleceği de önceden görebilme yeteneğine sahip otizmli bir çocuk olan Jake’in hikayesine tanıklık ediyoruz.

7. Life Animated. ABD’li gazeteci Ron Suskind’in, Disney’e duyduğu aşk sayesinde dünyayla iletişim kurmayı öğrenen otizmli oğlunun mücadelesini anlattığı kitabın 2016’da çekilen belgeseli.

Yazı önerilerimize göz atmayı unutmayın!

[irp posts=”25026″ name=”Siber suçlular bu yöntemlerle telefonunuza sızabilir!”]

[irp posts=”25042″ name=”Sinemalarda bu hafta 10 Film Vizyonda 30 Mart – 6 Nisan 2018″]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir