Dünyanın bir çok yerinde ilginç ve garip gelenekler var.Biz de sizler için bu gelenekleri listeledik. Dünya’daki en tuhaf 10 gelenek…

 

1. Tayland: Herkes anne-babasının biraz tuhaf hatta anlaşılması güç olduğunu düşünür. Bazen onların kendi aralarında özel bir dil geliştirdiklerini ve kasten sizin anlamamanızı sağlamaya çalıştıklarını düşünebilirsiniz. Fakat karar vermekte çok acele etmeyin. Çünkü Tayland Kraliyet ailesi sahiden de apayrı bir dille konuşuyor. Bu sayede ailenin konuştuğu her şey tam anlamıyla ‘gizli’ kalıyor. Şimdi isterseniz kendi ailenizle olan ilişkinizi bir daha düşünebilirsiniz.

2-Hindistan:Hindistan’da ebeveynler her yıl bebeklerini bir kuleden atıyorlar.Tabii, yere değil aşağıda akrabalar çarşaf germiş oluyor. Solapur bölgesinde yaygın bu geleneğe göre böyle yapınca çocuğun ömrünün uzun olacağına inanıyorlar.

3-Endonezya:Özellikle Endonezya’nın Bali adasındaki Hinduların önemsediği bu gelenekte dişler törpüleniyor. Erkek ve kadının, evliliklerinin gerçekleşmesi için mutlaka yapması gereken bu ritüel, kimi zaman düğün sırasında da gerçekleştiriliyor.

4-Madagaskar:Afrika’nın güneyinde bulunan ada ülkesi Madagaskar’da oldukça ilginç bir gelenek yaşatılıyor. Ülkenin her yerinde gerçekleştirilen bu gelenekte, insanlar, ölen aile büyüklerin cenazelerini mezardan çıkarıp yeni elbiseler giydirerek düzenlenen geçit töreninde dans ediyor. Bu gelenek her yedi yılda bir tekrarlanıyor.

5-Tibet:Tibet’ te eve gelen misafiriniz yedik içtikten sonra kalkıp evine giderken uğurlama sırasında dil çıkarmak gerekiyor. Yoksa terbiyesizlik sayılıyor.

6-Kore:Kore’de evlilik geleneklerinde ördek ve kaz önemli bir yer tutuyor. Eski geleneklerde damatlar arkalarında kaz taşıyarak beyaz bir atın üstünde gelinin evine giderlerken günümüzde sembolik olarak tahta kaz kullanılıyor. Bir başka geleneğe göre de düğünden sonra bir çift tahta ördek yeni çiftin evine yerleştiriliyor. Eğer ördekler karşılıklı konursa çiftin iyi geçineceğine, ters konulursa kavga edeceklerine inanılıyor.

7-Tanzanya:Tanzanya’ da yaşayan masai kabilesinin selamlaşma şekli çok ilginç, selamlaşırken birbirlerine tükürüyorlar.

8-Kuzey Kore:Kuzey Kore’ de evlilik yaşında sınırlama var. Erkeklerin 27, kadınların 25 yaşından önce evlenmeleri yasak. Bunun nedeni, ülkedeki bireylerin  devlete olan zorunlu askerlik görevlerini yerine getirmeden evlenmelerine izin verilmemesidir.

9-İspanya:Ağustosun son çarşamba gününde İspanya’da domates festivali yapılıyor. Tonlarca domates sokaklara saçılıyor.

10-Afrika:Bazı Afrika kabileleri dudak ve kulaklarına kocaman halkalar takıyor.Bu delikler 20 cm’ye kadar genişleyebiliyor.

Yazı Önerilerimize Bakmayı Unutmayın

[irp posts=”28791″ name=”Szondi Testi: Aşağıdaki Şahıslar Arasından Size En Korkutucu Geleni Hangisi?”]

[irp posts=”28627″ name=”Yapılan araştırmaya göre, Sinema ve tiyatroya ilgi artıyor”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir