Pasaport, kimlik ve sürücü belgelerine ilişkin iş ve işlemler 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren nüfus müdürlüklerinde yapılacak. Ehliyet ve pasaport için artık emniyete gitmenize gerek kalmadı. İstediğiniz nüfus müdürlüğüne giderek, başvuru işlemi yapabilirsiniz.

Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen pasaport ve sürücü belgesi hizmetlerine ilişkin iş ve işlemler, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredilmişti. 2 Nisan 2018 tarihinden itibaren çipli kimlik kartları ile pasaport ve sürücü belgeleri de Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden verilecek.

Vatandaşların nüfus müdürlüklerine verdiği fotoğraf ve parmak izi tüm işlemler için geçerli olacak. Bu kapsamda 503 olan pasaport başvuru noktası 761’e, 596 olan sürücü belgesi başvuru noktası ise 680’e çıkarılacak.

Geçtiğimiz hafta pasaport ve sürücü belgelerine ilişkin iş ve işlemlerin devir töreninde konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2 Nisan’dan itibaren tüm işlemler için ilçe nüfus müdürlüklerine başvurulabileceğini dile getirmişti. Soylu, “Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı, pasaport ve sürücü belgesi işlemleri aynı yerde yapılacağından vatandaşımızın birden fazla belge için başvuru yapması gerektiğinde ayrı ayrı belge sunmak zorunda kalmayacaktır. Ayrıca ehliyetin, nüfusun, pasaportun verilerini bilgi için kullanabilme imkanına da sahip olabilecektir” demişti. (Kaynak: ntv.com.tr)

 

Yazı önerilerimize göz atmayı unutmayın!

[irp posts=”25063″ name=”ESET Uyarıyor: Dijital para üretiyorsunuz, haberiniz yok!”]

[irp posts=”25053″ name=”Ülkelere özgü adab-ı muaşeret kuralları!”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir