En çok bilinen 10 kedi ırkını sizin için derledik.Birbirinden güzel ve sevimli kedilerin resimleriyle sizleri baş başa bırakıyorum.

1. Tekir

 

Adını postunun deseninden alan bu kedi ırkı melezdir. Dünyanın her köşesinde rastlayabileceğiniz bu kedi ırkı Afrika ve Avrupa’nın vahşi kedilerinin karışımından oluşmaktadır.

2. Angora

Ankara kedisidir. Karakteristik özellikleri baskındır. Sahibine olan bağlılığıyla bilinir. Oyuncu ve oldukça zekidir. Uzun, ipeksi tüylere sahiptir. Nereden türediği tam olarak bilinmemektedir.

3. Van Kedisi

Van yöresinde yetiştirilen saf Türk kedisidir. Temizlikleri konusunda özenli davranırlar. Zeki ve insanlara karşı sıcak kanlıdırlar. Kendi isteğiyle suya girebilen ve suyla oynamayı seven bir kedi türüdür. Van kedisini çekici kılan asıl özelliği ise gözlerinin rengidir. İki gözünün farklı renkte olmasıyla bilinir.

4. British Shorthair

Büyük Britanya kökenli bir kedi ırkıdır. Karakter açısından çok uysal olan bu kedi ırkı insanlarla ve diğer evcil hayvanlarla iyi geçinir, ortama rahatlıkla uyum sağlayabilir. Tembel gibi görünebilirler fakat aslında gayet hareketlidirler ve oyun oynamayı çok severler. İyi özellikleri ise diğer kediler gibi oyun oynarken koşturup ortalığı dağıtmak gibi bir özellikleri yoktur.

5. Bombay

Bombayler, parlak ve kışkırtıcı tüylerinden dolayı Melanistik Afrika leoparını benzetilir ve bu ismi alır. Burmese ve Amerikan Shorthair’in karışımından oluşan melez bir ırktır. Alçak gönüllü, sessiz ve oldukça duygusal bir kedi türüdür.

6. Smokin

En büyük özellikleri diğer kedilerden daha zeki olmalarıdır. Çoğunlukla gözleri açık doğan bu kedi türü doğuştan yüzücüdür ve suyu çok severler. Ayrıca kedilerin arasından en iyi görme yetisine sahip olan yine bu kedi cinsidir.

7. Siyam Kedisi

Üstün zekalı, sakin ve koruma içgüdüsü gelişmiş olan bu kedi türü zamanında geldiği coğrafyada kral tarafından tapınak bekçiliğiyle görevlendirmiştir.

8-Chinchilla

Chinchilla ırkı çoğunlukla sakin ve uysallığıyla bilinen kedilerdir. Melodik,yumuşak ses tonları vardır. Sevgilerini belli ederler,ilgi görmekten hoşlanılar ve sahiplerine karşı büyük bir sevgi beslerler.Hassa,kırılgan ve naif görünselerde son derece sağlıklı ve dayanıklıdırlar. Şans buldukça ağaca tırmanmak gibi aktivitelerden mutlu olurlar, Evde yaşamayı tercih ettikleri için her türlü eve rahatca alışabilirler.

8-İran Kedisi

Tartışmasız ilk tercih edilen ev kedisi olan Persian, aileye ve dostluğa olan tüm düşkünlüğü ve zekası ile tanınır.Her gün muntazaman fırçalanması şarttır. çok fazla sindirilmemiş tüyler bağırsak problemlerine yol açabilir.

10-Scottish Fold

Sahibiyle zaman geçirmeyi sever,ailenin tümüne kendini sevdirir ancak asıl sahibini kendi seçer. Kucak kedisi değildir fakat oyun oynamayı ve ilgi gösterilmesini sever,atılan oyuncakları geri getirmek favori oyunudur. Diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşırlar ve iyi bir fare avcısı olabilirler. Konforu seven sessiz bir kedidir, yalnız kalmayı sevmez ev veya bahçede yaşayabilirler.

Yazı Önerilerimize Bakmayı Unutmayın