Kafka ile ilk tanıştığım kitap ”Dönüşüm”ün ağır bir karamsarlık havası olsa da beğenmiştim. Kafka’nın dilini ağır ve karamsar bulmama rağmen Kafka özel bir yazar oldu bu kitabı okumamla beraber ve diğer kitaplarını da okumaya başladım.Ben okumak için çok geç kaldım siz geç kalmayın…

Dönüşüm,insanın dönüşümünden ziyade çevresindeki insanların ona bakış açısının başına gelen bir olayla -böceğe dönüşmesi-ile değişmesini anlatıyor.Her şey yolunda giderken iyi bir işi ve güzel bir mevkisi olan birinin hayatının aniden değişmesi ve en acısı da içinde bulunduğu duruma ailesinin beklenmeyen tepkisi oluyor. Birgün de değişen hayatlar ve iyi olduğunuzu,sevildiğinizi ve değer gördüğünüzü düşündüğünüz bir yaşamınızın olduğunu düşünürken bambaşka bir hayata uyanmak.

Gregor Samsa iyi bir işi olan çalışkan ve sevilen biridir.Ailesi ile beraber kalıyordur ve sorunsuz bir hayatları vardır.Ta ki günün birinde Gregor Samsa bir böceğe dönüşene kadar.O günden sonra artık her şey değişmiştir;işini kaybetmiş ailesi ise onu görmemek için bir odaya kapatmış ve bütün hayatı bir dönüşüme uğramıştır.Sevilen bir insanken aniden değersiz ve nefret edilen biri olmuştur.O artık sıradan bir insan değil böcektir ve böceklerin insanların dünyasında yeri yoktur.

Henüz Kafka okumamışsanız,felsefik ve derin anlamı olan kitapları seviyorsanız bence hemen okumalısınız ve Kafka’yla bir an önce tanışmalısınız.Tavsiye ediyorum. 🙂

Konusu: Gregor Samsa’nın yolunda giden bir hayatı,iyi bir işi ve anne ve babasıyla beraber yaşadığı sorunsuz bir hayatı vardır.Bir sabah kalktığında Samsa bir böcek olarak uyanır ve hayatı büyük bir değişime uğrar.

  • Yazar: Franz Kafka
  • Çevirmen: Ahmet Cemal
  • Yayınevi :Can Yayınları
  • Sayfa Sayısı:104

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir