Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Merkezi (BÜSİBER) ve e-Safe tarafından düzenlenen “Kişisel Verilerin Korunmasında Yerli Çözümler Zirvesi”nde sektör yetkilileri ve uzmanlar; akademi-kamu-özel sektör iş birliğinin, yerli çözümlerin ve kalifiye insan gücünün artırılması gerektiği konusunda uzlaştı.

2016 yılında yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında ortaya çıkan yenilikler ve kanun kapsamında hayata geçirilmesi gereken yerli çözümler, 8 Mayıs’ta Boğaziçi Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Siber Güvenlik Merkezi (BÜSİBER) ve e-Safe tarafından düzenlenen “Kişisel Verilerin Korunmasında Yerli Çözümler Zirvesi”nde ele alındı. Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen zirveye akademi, kamu, kişisel veri güvenliği alanında çalışan üretici firmalar ve STK’lardan birçok uzman katıldı.

“Yerli ve milli çözümlerin ihtiyaçları karşılaması gerekiyor”

Yapay zekâ, robotlar ve siber güvenliğin yakın gelecekte birleşerek siber dünyayı şekillendireceğini vurgulayan TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Müdürü Mustafa Dayıoğlu da TÜBİTAK olarak Türkiye’nin siber güvenlik sorunları ve güvenli bir ekosistem için gereklilikler konusunda yürüttükleri çalışmalarda, bu alandaki en önemli sorunun yetkin insan kaynağı olduğunu saptadıklarını belirtti. Dayıoğlu, Türkiye’de bilişim ve iletişim teknolojileri (ICT) sektöründe faaliyet gösteren yabancı firmaların pazar payı yüzde 80’lerde iken, yerli firmaların pazar payının yüzde 8’i geçemediğini belirtti. Yurtdışında siber güvenlik alanında en fazla yatırımın yapay zekâ içeren anti virüs yazılımlarına yönelik olduğunu aktaran Dayıoğlu, “Yerli ve milli çözümlerin pazarda var olan ihtiyaçları karşılaması gerekiyor” dedi. Türkiye’de siber güvenliğin yüzde 5 oranında büyüdüğünü ve ülke olarak verileri anlamlı olarak kullanmaya başladığımızı da sözlerine ekleyen Dayıoğlu, veri güvenliğinin ilerleyen yıllarda Türkiye için çok daha önemli olacağını kaydetti.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir de, kişisel verilerin korunması konusunda 2016 yılında yürürlüğe giren kanun kapsamında kişisel verilere dair veri işlemelerin sınırlı, ölçülü ve amaca bağlı olması gerektiğinin altınızı çizdi. Vatandaşların kendilerinden kişisel verileri istendiğinde hesap sorabilecekleri bir yasal çerçeve olduğunu hatırlatan Bilir, “Vatandaşlarımızın kişisel veri konusunda farkındalığını artırmak gerekiyor. Bizim sloganımız ‘Farkında ol, güvende kal!’. Vatandaşa yönelik mülkiyet odaklı değil, özgürlük odaklı bir perspektif geliştirmek gerekiyor” diye konuştu.

Konuşmasında siber güvenlikte üniversite-kamu-sanayi çerçevesinde kurulacak iş birliğinin önemini vurgulayan BÜSİBER Yöneticisi Doç. Dr. Bilgin Metin, BÜSİBER’in sektöre yetişmiş insan kaynağı sağlamak, kamunun siber güvenliğine katkı sunmak ve siber güvenlikte yerli-milli çözümlerin desteklenmesi olmak üzere üç temel hedefi olduğunu belirtti.

 

Yazı önerilerimize göz atmayı unutmayın!

[irp posts=”26589″ name=” Koku körlüğü”nün bir çok nedeni var!”]

[irp posts=”13931″ name=”App Store’dan Uygulama İade Etme ve Para İadesi Nasıl Alınır Resimli Anlatım”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir