Çin’in Sunway TaihuLight ve Tianhe-2 isimli iki süper bilgisayarı, Doğu Asya ülkesinin son beş yıldır Dünyanın En Hızlı 500 Süper Bilgisayarı listelerinde en üst sıradaki yerini korumasına yardımcı oluyor. Ancak, 8 Haziran’da ABD Enerji Bakanlığı, Çin’i tahttan indiren yeni bir IBM yapımı süper bilgisayar sergiledi.

Summit adındaki yeni süper bilgisayar, ABD Enerji Bakanlığı’nın Tennessee’deki Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı (ORNL) için IBM (International Business Machines) tarafından Nvidia’nın yardımıyla geliştirildi.
IBM’in yüksek performanslı bilgi işlem ve bilişsel sistemlerden sorumlu başkan yardımcısı Dave Turek, Summit’in saniyede 200 katrilyonluk kayan nokta işlemi (FLOPS) yapabilen “en güçlü ve en akıllı bilimsel süper bilgisayar” olduğunu söyledi.

Çin’in Sunway TaihuLight isimli süper bilgisayarından yüze 60 hızlı olduğu belirtilen Summit, laboratuvarın önceki en iyi süper bilgisayarı olan Titan’dan ise neredeyse sekiz kat daha güçlü.

Listeleri alt üst eden süper bilgisayar, hesaplama tabanı olarak 9.216 adet her biri 22 çekirdekli IBM Power9 işlemci ile donatılmış durumda. Ayrıca, işlemcilere daha fazla hesaplama gücü sağlayan 27.648adet Volta Tensor Core GPU’ya sahip. Ticari jet uçağı ağırlığında olan Summit, iki tenis kortu büyüklüğünde bir alanı kaplıyor.
Sistemi soğutmak için dakikada 15 bin litre suyun kullanıldığı süper bilgisayar 8 bin 100 evin ihtiyacını karşılayabilecek seviyede enerji harcıyor. Ayrıca, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) işletim sistemi ile çalıştığını belirtelim.
Summit, makine öğrenimi ve derin öğrenme uygulamaları için kullanılmak üzere tasarlandı. Süper bilgisayar bilim insanlarının şimdiye kadar mümkün olmayan keşifler yapmasına yardımcı olacak. (Kaynak: donanımhaber.com)
Yazı önerilerimize göz atmayı unutmayın!
[irp posts=”27990″ name=”NBA efsanelerinin değişik hikayeleri bu belgesellerde”]
[irp posts=”28006″ name=”Yumruğunuz Kişiliğiniz İle İlgili Bu İpuçlarını Veriyor”]

Hayaleturk.com'da yayımladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 10321 aboneye katılın

e-posta adresiniz:

DMCA.com Protection Status

sanalbasin.com üyesidir