KGF, yani Kredi Garanti Fonu, bakkalara kadar inerek KOBİ’lere can suyu olmanın dışında bakkallarında can suyu oluyor!.


Çoğumuz bilir, çoğumuz bilmez ekonomiye ve Küçük Ve Orta Ölçekli İşletmeler(KOBİ)‘e can suyu olan ve kredi vermeyle ekonomiyi düzeltmeyi amaçlayan Kredi Garanti Fonu ile artık bakkallara dahi, kredi vererek ekonomiyi tekrardan düzeltmeyi amaçlıyor.

kgf

Ne kadar doğru bir plan bilinmez ve tartışılır ama, Ekonomi Bankanı Zeybekçi “Yeni düzenlemeyle artık bu kredileri kullanma mesafesini en aşağıya indiriyoruz. Artık en küçük esnaf, ustaların da kullanmasını sağlayacağız” sözlerini sarfetti.

kredi-garanti-fonu

Ayrıca KGF’nin durumunu geçici olarak değil, kalıcı hale getirip piyasaya sunacaklarını açıklayan Zeybekçi bu konu üzerine çalıştıklarını da belirtti.

2017 yılında 210 milyar liralık kredilerin piyasaya sunulduğunu ayrıca geri ödemelerin başladığını söyledi ve devam etti. “KGF teminatlı kredilerde geri ödemeler başladı. Son derece başarılı gidiyor. Kullandırılan kredilerin geri dönme oranları yüzde 98. Normal bankacılık sistemi içerisindeki performanstan daha yüksek. 2018’de de devam edecek.

kgf

Bu enstrümanı kalıcı hale getiriyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız da bitti. Birkaç hafta içinde Ekonomi Koordinasyon Kurulu kararını paylaşacağız. Artık KOBİ’lerimizin bu kredileri kullanma mesafesini daha aşağı indiriyoruz. En küçük esnaf, usta seviyesindeki arkadaşlarımızın da kullanmasını daha uygun hale getiriyoruz.”

 

Hayaleturk.com'da yayınladığımız yazılardan haberdar olmak için mail adresin ile tek tıkla abone olabilirsin.

Diğer 2178 aboneye katılın

e-posta adresiniz:


DMCA.com Protection Status

Bumerang - Yazarkafe
Bumerang - Yazarkafe